indir-1-6

Bakanlık, Düşmeyen Sıfır Otomobil Fiyatlarıyla İlgili İnceleme

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz ağustos ayında otomobillere uygulanan ÖTV matrahlarında düzenlemeye gidildi. Düzenlemeyle birlikte özellikle 276 bin TL ile 320 bin TL aralığında olan sıfır otomobillerin tutarlarında düşüş yaşandı.

“Bakanlığa 2 binden fazla şikâyet dilekçesi geldi”

Ancak söz konusu indirimlerin fiyat listeleriyle sınırlı kaldığı, bazı bayilerin ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı yönünde birçok şikâyet ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili harekete geçti ve denetleme yapmak üzere müfettişler görevlendirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“12.08.2021 tarihindeki 4373 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla özel tüketim vergisi matrahlarında yapılan değişiklik ile sıfır km araçların tutarlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Sadece sıfır km araç tutarlarını düşürmeyi amaçlayan söz mevzusu düzenlemenin piyasa tutarlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2.000’den fazla şikâyet dilekçesi ulaşmıştır.

Söz mevzusu şikâyet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ek olarak stoklarındaki sıfır kilometre çalgıları çeşitli gerekçelerle galericilerle antak kalma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer verilmiştir.

Gene bu şikâyet başvurularında; yukarıdaki haksız işlemleri icra eden bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.”

Müfettişlerce, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili öteki mevzuat kapsamında denetimlere başlandı. Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, dağıtıcı, bayi ve galerici araç tedarik zincirini inceliyor

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!