azerbaycan

Azerbaycan, Yeni Doğalgaz Rezervi Buldu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeraltı kaynakları bakımından varlıklı Hazar Denizi’nde, Azerbaycan’a ilişkin sahada yeni bir doğalgaz rezervi bulundu.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafınca meydana getirilen açıklamada, Hazar Denizi’nin Azerbaycan kesiminde yer alan “Şafak-Asiman” yatağında 7 bin 189 metre derinlikte kapsamlı bir keşif çalışması yapıldığı ve ilk doğalgaz ile kondensat rezervlerinin tespit edilmiş olduğu açıklandı. Açıklamada, sahanın rezervlerinin tam olarak belirlenmesi için ilave değerlendirme kazısının yapılacağı aktarıldı.

BİN 100 METREKARELİK ALANDA BULUNDU

Başşehir Bakü’nün 125 km cenup-doğusunda yer edinen “Şafak-Asiman” yatağı bin 100 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Deniz derinliği 650-800 metre içinde değişen “Şafak-Asiman” yatağındaki arama çalışmaları SOCAR ve BP’nin ortak projesi kapsamında gerçekleştirildi.

7 Ekim 2010 tarihinde SOCAR ve BP, “Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmında Şafagik-Asiman yatağında arama, geliştirme ve üretim paylaşımı” mevzusunda bir anlaşma imzalamıştı.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV, BP VE SOCAR’I TEBRİK ETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada, BP ve SOCAR’ı “Şafak-Asiman” yatağında ilk doğal gaz rezervi bulanması dolayısıyla tebrik etti. Yeni rezervin keşfedilmesinin Azerbaycan’ın enerji güvenliğine katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, keşfedilen rezervi güney Gaz Koridoru ve son halkası olan TAP boru hattı için de ek bir kaynak olabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Aliyev,” Azerbaycan halkını, Azerbaycan petrol çalışanları, BP ve SOCAR’ı bu başarıdan dolayı kutluyorum” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!