featured

Avusturya, 2040 yılına kadar yenilenebilir ısıtma sistemlerine geçiş yapmayı hedefliyor

Avusturya, enerji mevzusunda dışa bağımlılığını azaltmak adına ülkedeki Yenilenebilir Isıtma Yasası’nda (EWG) değişimler planlıyor. Hükümet, 2040 yılına kadar fosil yakıtlı ısıtma sistemlerinin aşamalı olarak kaldırılmasını ve yenilenebilir ısıtmaya geçişin yolunu açmayı amaçlıyor.

Yenilenebilir ısınmaya geçişte hedef tarih 2040

Avusturya İklim ve Enerji Bakanı Leonore Gewessler tarafınca sunulan yasa tasarısında ülkenin özellikle Rusya’nın gaz kaynaklarına olan aşırı bağımlılığını azaltmak ve yeşil ısıtma çözümlerine geçişi hızlandırmak isteniyor. Ülkenin gaz tüketiminin yaklaşık dörtte birini gerçekleştiren ısınma amaçlı gaz ithalatında ağırlıklı olarak Rusya’dan tedarik sağlanıyor. Gewessler, bunun ülkeye 2 milyar euroya mal bulunduğunu söylerken Ukrayna’daki savaş sebebiyle daha ilkin planladıkları 2025 yılı yerine 2023’ten itibaren yeni binalarda gazlı ısıtma sistemlerinin kurulmasının yasaklanması icap ettiğini belirtti.

Gewssler: “Kurtulduğumuz her gazlı ısıtıcı, Rus gazına bağımlılığımızı azaltıyor. Sürdürülebilir ısıtma ile ısınmasını sağladığımız her daire ve her ev, bizi daha özgür ve şantajlara karşı daha azca savunmasız kılıyor. Bu yüzden 2023’ten itibaren yeni binalarda gazlı ısıtma artık olmayacak.” dedi. Petrol ve kömür ısıtma sistemleri sahiplerinin bunları 2035’e kadar yenilenebilir ısıtma sistemleriyle değiştirmesi gerekiyorken ülke, 2040 yılına kadar tüm gazlı ısıtma sistemlerinin yenilenebilir ısıtma sistemleriyle yada biyojenik gazla çalışan alternatiflerle değiştirilmesini hedefliyor. Yapılan açıklamada, yenilenebilir ısıtma sistemlerine geçiş meydana getiren her insanın hükümetten 7.500 euro destek alabileceği belirtilirken fakir ailelerin tüm maliyetlerinin karşılanabileceği söylendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Avusturya, 2040 yılına kadar yenilenebilir ısıtma sistemlerine geçiş yapmayı hedefliyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!