featured

Avrupa’nın ilk karbon negatif biyorafineri tesisi açıldı: Yosunlardan jet yakıtı üreteek

Yosunlardan jet yakıtı üretecek Avrupa’nın ilk ve tek karbon negatif biyorafineri tesisi İstanbul’da açıldı. Tesis, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos’daki Sarıtepe Yerleşkesi’nde bulunuyor. Burada üretimin yanı sıra Ar-Ge çalışmaları da yürütülecek.

Biyoekonomi Odaklı Kalkınma İçin Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi (INDEPENDENT) kapsamında hayata geçirilen tesiste Türkiye’nin temel gereksinim duyan biroldukça ürün, hiçbir fosil yakıta bağlı olmadan tamamen yosun tabanlı doğal kaynaklarla üretilecek. Alg (yosun) üretim reaktörlerinden elde edilecek yosunlar kullanılarak INDEPENDENT projesi kapsamında insanoğlu için takviye gıda ürünleri, farmasötik özellik gösteren bileşenler, hayvan yemi uygulamaları, organik gübre ve biyoyakıtlar geliştirilmesi planlanıyor.

Kurulacak tesiste yıllık yaklaşık 1200 tonluk ıslak alg kütlesi işlenecek. Türkiye ve Avrupa’nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisi olma özelliği taşıyacak.

6 milyon Euro destek

INDEPENDENT projesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafınca finanse ediliyor. Bugüne dek 6 milyon Euro destek sağlandı. Bu desteğin yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 15’i sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından desteklendi. Yenilikçi ve çevreci bir teknoloji olması nedeniyle öteki ülkelerin de ilgisini çekiyor. Ekonomide yeşil dönüşüm için önemli adımlardan birisi olacak.

Projenin çevreye katkısını vurgulayan sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu vakaı bir tek bir ekonomik kazanım olarak değerlendirmemeliyiz. Yaşanabilir bir çevreyi oluşturmak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için de bu dönüşüme ayak uydurmak zorundayız.” dedi.

Tesiste üretilecek ürünlerin yanı sıra tesisin fizyolojik yapısında da çevreye tesiri minimum tutuldu. Elektrik ihtiyacının tamamı rüzgar enerjisi santrallerinden karşılanıyor.

Üretimde kullanılacak alg tabanlı mikroorganizmalar -yani yosunlar- herhangi bir ziraat arazisine gerek kalmadan kontrollü üretim alanlarında özel bir şekilde geliştiriliyor. “Spirulina” isminde olan yosunlarla insanın protein ihtiyacını karşılamaya dönük önemli bir ürün üretildiğini anlatan Varank, “Benzer şekilde, hepimizin balık yağından bildiği omega-3 yağ asitleri de tamamen yosun kaynaklı olarak burada üretiliyor. Bu yosunların üretim sürecini de gene programdan sonra hep beraber göreceğiz. Doğal olarak projenin gıda alanındaki katkısı doğrudan yosundan üretilen ürünlerle sınırlı değil. Burada geliştirilip üretilecek yem ve gübre aracılığıyla da tarımsal üretime büyük bir destek sağlanması hedefleniyor.” diye mevzuştu.

THY, yosunlardan elde edilen biyojetler ile uçacak

INDEPENDENT projesi kapsamında yosunlar kullanılarak geliştirilen ve gübreler sayesinde Türkiye’nin bu alandaki dışa bağlarımlılığı azaltılacak. Ayrıca burada biyojet ve biyodizel yakıtları da üretilebilecek. Biyojet projesinin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. Bütün testlerin ve sertifikasyon işlemlerinin 2022’nin ikinci çeyreğinde tamamlanması umut ediliyor. 2022 yılı içerisinde ilk biyojetli THY udöneminın uçuşunun gerçekleştirileceği açıklandı.

Yosunlardan elde edilen biyojet yakıtı kullanılarak jet motoru kontrol edildi. Bakan Varank, bu esnada yaptığı açıklamada, “Burada yosunlardan elde edilmiş biyojet yakıtı bu. Normalde uluslararası havacılık yüzde 50 yakıt, yüzde 50 biyojet yakıtı kullanmanıza müsaade ediyor. Hepimiz bu tesislerde ürettiğimiz biyojet yakıtımızı yıl içerisinde sertifiye ettikten sonra THY bunu kullanmaya başlayacak. Türkiye’ye hem ekonomik hem de çevresel anlamda önemli bir avantaj sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Avrupa’nın ilk karbon negatif biyorafineri tesisi açıldı: Yosunlardan jet yakıtı üreteek
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!