indir-2-1

Aşılama Hakkında Uzmanlar Tartışıyor: Zorunluluk mu? Teşvik mi?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşılar uygulanmaya başlandıktan bu yana küresel olarak aşıların isteğe bağlı mı yoksa mecburi olarak mı yaptırılması gerektiği tartışılıyor. Şu an dünyada hegemonik olarak aşılar isteğe bağlı şekilde yapılıyor. Ancak belli teşviklerle insanoğlun aşıya olan direnci de kırılmaya çalışılıyor.

Örneğin birçok Avrupa ülkesi şu an aşı yapmış olduranlar için seyahatte mücbir sebep şartını kaldırıyor. Böylece aşı olmayanlar eğer oralara gezi edeceklerse ya aşı yapmış oldurmaları veya mücbir sebep dâhilinde gitmeleri gerekiyor. Doğrusu bir anlamda daha önce tartışılan aşı pasaportu meselesi yavaşça devreye giriyor. Aşılanmaya karşı direnç olan Türkiye’de de benzer şekilde bu tartışmalar mevcut. Uzmanlar bu mevzuya dair zorlamanın kabul edilemez bulunduğunu fakat teşviklerin uygulanabileceğini söylüyorlar.

Zorunluluktan önce teşvik

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, aşılamada akılcı teşviklerin uygulanması icap ettiğini söylüyor. Balık’a bakılırsa mecburi uygulamalar öncelikle halka antipatik gelecektir. Bu anlamdan halktan bir direnmele karşılaşmak oldukça olası olacaktır. Bundan dolayı de hastalık kontrol edilemeyecek bir noktada olmadığı sürece aşıda zorunluluk uygulamalar değil, teşvik ön planda olmalıdır.

Bazı teşvikler uygulanabilir

Öte yandan Balık’a göre özellikle 40 yaş altı gruplar aşıya karşı tereddütlü yaklaşıyor ya da aşılanmayı hiç ciddiye almıyor. Ek olarak toplumsal medyadaki aşı karşıtlığı da bunun artmasına yol açıyor. Balık’a bakılırsa bu biçim teşvikler konserlere, maçlara ve öteki etkinliklere çift doz aşı olanların ücretsiz olarak ulaşabilmesi şeklinde olabilir. Böylece bunu devlet yapmış olmaz ve herhangi bir zorlayıcılık da içermez.

İnsan hakları ihlali boyutuna getirilmemesi gerek

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy da benzer şekilde aşı zorunluluğunun olamayacağını söylüyor. Kaldı ki sağlık Bakanlığı’nın da böyle bir girişimin gerisinde duramayacağını da ekliyor. Bu anlamda Eraksoy ne çeşit teşvikler uygulanırsa uygulansın aşının zorunlu olamayacağını ve bunun insan hakları ihlali boyutuna getirilmemesi icap ettiğinin altını çiziyor.

İlerleyen zamanlarda daha ciddi yaptırımlar getirilebilir

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise aşılama konusunda daha ileri girişimlerin olabileceğini savunuyor. Bunun için de 2013 yılındaki Avrupa’daki kızamık salgınını örnek gösteriyor: Kızamık salgınında aşılama ciddi bir halde düştüğü için aşılanmayan insanlar okullara ve kalabalık yerlere alınmadı. Ceylan’a bakılırsa ileriki zamanlarda Covid-19 salgını için de bu yollara başvurulabilir. Olay sayılarının artmakta olduğunu belirten Ceylan, yeni bir kapanmanın sorumlularının aşı yaptırmayanlar olduğunu ekliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!