featured

Almanya, 2035’ten itibaren yeni benzinli ve dizel araç satışlarının yasaklanmasını kabul etmeyecek

AB Komisyonu’nun 2035’ten itibaren yeni benzinli ve dizel vasıta satışını yasaklamaya yönelik önerisi bir süredir tartışılırken konuyla ilgili Almanya’dan net bir çıkış geldi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Alman Sanayi Günü kapsamında düzenlenen görüşmede yaptığı konuşmada, AB’nin üye ülkelerde 2035’ten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılmamasına yönelik planının “yanlış” bulunduğunu savundu. Lindner, içten yanmalı motorlu araçların küçük de olsa bir pazar payına haiz olabileceğini belirterek Alman hükümetinin AB’nin bu yasasını kabul etmeyeceğini söyledi. Lindner, yasağa karşı durmalarına karşın Almanya’nın elektrikli araçlar mevzusunda öncü ülkelerden biri olmaya devam edeceğinin de vurguladı.

AB Komisyonu, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir parçası olan ve emisyonları 2030’a kadar minimum yüzde 55 azaltmayı hedefleyen “55’e Uyum-Fit for 55” paketi kapsamında, 2035’ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olmasını önermişti. Bu da AB devletlerinde söz mevzusu tarihten itibaren yeni benzinli yada dizel otomobil satışı yapılamayacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Parlamentosu’nda yapılan ön oylamada söz konusu düzen oy çokluğuyla kabul görmüş oldu ama önerinin yasalaşması için AP ile üye ülkeler arasında mevzuyla ilgili anlaşmaya varılması gerekiyor. Bu noktada düzenlemeye karşı çıkan ülkelerle anlaşmak için bir değişiklik ya da erteleme laf mevzusu olabilir. Mart 2022’de de Almanya’nın söz mevzusu yasağa karşı durmaktan vazgeçtiği ve AB Komisyonu’nun kararını destekleyeceği yönünde haberler çıkmıştı. Görünen o ki ülkeler arasında anlaşmaya varmak biraz vakit alacak. AB, 2050 yılına kadar tüm sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Almanya, 2035’ten itibaren yeni benzinli ve dizel araç satışlarının yasaklanmasını kabul etmeyecek
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!