featured

Alışverişte Avrupa’nın en çok gelişme gösteren ülkesi Türkiye

Perakende şirketlerinin, online ve fiziksel satışları beraber yürüttüğü alışveriş modeline oldukça kanallı alışveriş ismi veriliyor. Google, Covid-19’un etkisini kaybetmesiyle birlikte değişen tüketici alışkanlıkları hakkında son durumu incelemek için Çok Kanallı Perakende Araştırması gerçekleştirdi. Türkiye, Almanya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya’dan 137 perakendecinin fiziksel mağazalarından ve çevrimiçi kanallardan meydana getirilen alışverişleri incelendi. Araştırma kapsamında oldukça kanallı müşteri deneyimi mobil öncelikli bir yaklaşımla incelendi ve satın alma ve iade de dahil olmak üzere çevrimiçi, sipariş karşılama, satın alan hizmetleri ve mağaza içi deneyimleri değerlendirildi.

Google: “Türkiye’de oldukça kanallı alışveriş deneyimi gelişti”

Çok Kanallı Perakende Araştırması’na nazaran Türkiye’de oldukça kanallı alışveriş deneyimi 2019’a kıyasla gelişme gösterdi. Avrupa’da en fazlaca büyüme gösteren ülke oldu. Google’ın belirttiğine göre Türkiye; sipariş sonrası iletişim, çevrimiçi kanalların mağazada tanıtılması, parasız teslimat ve iade mevzularında Avrupa standartlarının üzerine çıkmayı başardı. Türkiye’deki perakendecilerin %36’sı çevrimiçi hizmetlerini tanıtma konusunda tam puan alırken, %43’ü yarım puan aldı. Perakendecilerin %86’sı ücretsiz teslimat seçeneklerinin bir türünü sunarken, %71’i ücretsiz ve kolay iade hizmeti sundu. Bunun yanı sıra Türkiye, bazı sektörlerde mağaza içi stok kontrolü, e-faturalar ve bunların farklı kanallarda kullanımı alanlarında da ön plana çıkmayı başardı. Araştırmaya nazaran tüketicilerin yüzde 62’si çok kanallı alışverişi tercih ediyor. Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 91’i mağazadan alışveriş yapmadan ilkin online olarak araştırma yapıyor.

Sadece online alışverişi tercih eden tüketiciler, niçin online alışverişi tercih etmiş olduğu ile alakalı soruya şu yanıtları veriyor:

  • Ürün incelemelerini okuyabilirim (%79)
  • Ödeme şeklim mevzusunda daha elastiki olabilirim
  • Seçmek ve satın almak oldukça rahat (%78)

Sadece mağazayı yeğleyen tüketiciler ise bu tercihin öne sürülen sebebi olarak şu cevapları veriyor:

  • Ürünlere göz atmak ve seçmek daha kolay (%87)
  • Satın almadan ilkin bir şeyleri görebilir ve dokunabilirim (%79)

Çok kanallı alışveriş yapan müşteriler için neler mühim?

Alışveriş yapanların %68’i perakendecilerin internet sitelerinde aradıkları ürünün bulunabilirliğini görmek istiyor. Katılımcıların %42’si internet sitesinde güncel stok bilgisinin bulunmasının çok mühim bulunduğunu düşünüyor. Ayrıca tüketiciler Google profillerinin de doğru olduğundan ve internet sitesindeki bilgilerle örtüştüğünden güvenilir olmak istiyorlar. Müşteriler, perakendecilerin oldukça kanallı satış için birtakım mevzulara daha çok yoğunlaşmasını istiyor. Bu konuların başında mağazadan teslim al hizmeti, telefon desteği, çoklu kanal temelli armağan çekleri yer alırken, satın alma deneyimi öncesinde bulgu ve karar aşamasındayken ürün, yığın, teslimat, iade şeklinde bilgilerin proaktif olarak tüketici ile paylaşılması da tüketicinin ağırlık verilmesini istediği alanlar olarak dikkat çekiyor.

Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri Alpagut Çilingir araştırmayla ilgili şunları söylemiş oldu: “Son birkaç yıldır, tüm dünyanın içerisinde olduğu dönüşüm rüzgarı tüketici alışkanlıklarını da dönüştürdü. Öncelikle pandemiyle birlikte e-ticaretin hızla yükselişine tanık olurken, şimdi çok kanallı alışverişin yükselişe geçtiğini gözlemliyoruz. Bu yüzden, Google olarak Türkiye ekonomisi ve perakende ekosistemine sağladığımız katkılara bir yenisini daha ilave ederek mühim bir araştırmaya imza atmak istedik. Dünyada tüketicinin oldukça kanallı satın alma yolculuğundaki beklentilerini algılamak ve farklı ülkelerdeki perakendecilerin bu beklentileri ne kadar karşıladıkları konusunu analiz ettiğimiz bu araştırmanın ilkini Türkiye’de 2019’da gerçekleştirmiştik. İki araştırmamız arasındaki dönüşüm oldukça önemli. Pandemi öncesi mağaza ve online deneyimler birbirinden çok daha kopukken, pandemi ile birlikte Türk markaları tüketici deneyimini online ve offline kanallarında sunmaya başladılar. Gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sektöre fayda sağlayacağını umarak, doğru bilgiyle kullanıcılarımızı buluşturmak suretiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Alışverişte Avrupa’nın en çok gelişme gösteren ülkesi Türkiye
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!