featured

Akıllı araçlara yönelik siber saldırılar %225 arttı

Nesnelerin interneti şu demek oluyor ki IoT, ömür içerisindeki rutinlerimizde sıklıkla yer alıyor. Özellikle de ulaşımdaki popüler tercih olan araçların akıllı hale gelme periyodu de bunu kanıtlar nitelikte. Otomotiv dünyası, son yıllarda IoT teknolojisi ve otonom araçların sıklıkla konuşulmuş olduğu bir dönemden geçiyor. Öyle ki yapılan araştırmalar da araçların gittikçe parlak zeka hale geldiğini ancak beraberinde de birçok siber tehdidi getirdiğini gösteriyor. Hatta birkaç sene içerisinde otomotiv endüstrisinin siber saldırılara karşı 505 milyar dolar kaybedebileceği de öngörülüyor. Geçen yıl akıllı araçlara gerçekleşen siber saldırıların %85’inin uzaktan olduğunu ve %40’nın da back-end sunucuları hedeflediğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, yazılım güncellemesi veya teknolojik değişiklikler ile araç içi sistemlerin hacklenme tehdidine karşı parlak zeka araç sahiplerini uyarıyor.

Arabalara Yönelik Siber Saldırılar Artıyor

Hacker’lar yoğun bir halde zeki araçları hedef almaya devam ediyor. Upstream’in gerçekleştirdiği son araştırmaya göre 2018 – 2021 yılları arasında zeki araçları hedefleyen siber saldırı yoğunluğu %225 artış gösterdi. Raporu değerlendiren Yusuf Evmez, en önemli taarruz kategorilerinin başında verilerin gizlilik ihlali (%38), otomobil hırsızlığı (%27) ve test sistemlerinin (%20) olduğunu aktarırken, IoT ve 5G teknolojilerinin hakim olduğu akıllı araçlardaki en büyük tehdidin yazılım güncellemeleri veya yeni donanım eklemeleri olabileceğine de dikkat çekiyor. Özellikle hacker’ların bütün güncellemeleri bir fırsat olarak gördüğünü belirten Yusuf Evmez, hackerlerin güncellemeler sırasında oluşabilecek emniyet açıklarını değerlendirerek kamera, vasıta içi eğlence sistemleri, aracı çalıştırma ve durdurma şeklinde komutları engelleyerek sistemlere zarar verdiklerine dikkatleri çekiyor.

Arabalarda Parça Değişimine Kadar Varan Sorunlar Oluşuyor

Hacker’lar arabaları hackleyebilmek için çeşitli yollar bulmuş olabiliyor. Arabalarda bulunan ve kullanılan yeni teknolojiler en alımlı kabahat materyalleri arasında yer alıyor. Bir aracın anahtarlığını hacklemeyi başarabilen hacker’lar, araba çalmak için bir anahtarlığın sinyalini klonlayabiliyor. Buna ayrıca, araçların yerini belirlemek ve kilidini uzaktan açmak, çalıştırmak ve sürmek için de GPS konumlarını kullanabiliyorlar. Gerçekleşen teknolojik saldırılar sonucunda araçlardaki uygulamaların çalışamaz hale geldiğini, sistemlerin hasar gördüğünü ve hatta parça değişimine kadar ulaşan boyutlarda kullanıcıları mali kayıplara sürüklediğini belirten Yusuf Evmez’e gore, kullananların vasıta güncellemelerini bir uzman eşliğinde gerçekleştirmesi gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Akıllı araçlara yönelik siber saldırılar %225 arttı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!