featured

Abdülhamid Han sondaj gemisi göreve hazır

Türkiye’nin Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi’nde petrol ve doğal gaz arama emek harcamaları için satın almış olduğu Abdülhamid Han sondaj gemisinin yaklaşık iki buçuk ay süren sondaja hazırlık çalışmaları tamamlandı.

9 Ağustos’ta ilk rolü için sefere çıkacak

Güney Koreli Daewoo şirketinden sıfır olarak satın alınan Abdülhamid Han sondaj gemisi, 19 Mayıs 2022 tarihinde Türkiye’ye gelmişti. Geminin sondaja hazırlık için fizyolojik ve teknik hazırlıkları yapıldı. Geminin dışına ay yıldızı motifi işlendi. Abdülhamid Han gemisi için hususi olarak amblem tasarlandı ve bu logo geminin içerisindeki farklı bölgelerine yerleştirildi. Abdülhamid Han, 9 Ağustos’ta düzenlenmesi planlanan törenle göreve başlamış olacak.

Yedinci nesil teknolojiye sahip

Abdülhamid Han gemisi, günümüzün en teknolojik sınıfı olan yedinci nesil özelliklere sahip. Dünyada bu sınıfta 5 vapur mevcut. TPAO filosundaki diğer sondaj gemileri ikinci el olarak satın alınmıştı. Bu vapur ise Daewoo şirketinden sıfır olarak satın alındı. Gemi; 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe ve 68 bin groston ağırlığa sahip. Maksimum 12 bin 200 metre derinlikte sondaj, 3 bin 600 metre derinlikte operasyon yapabiliyor. Kule yüksekliği 104 metre, mürettebat kapasitesi ise 200 kişi olarak belirtildi. Gemide diğer gemilerde olduğu gibi aktif konumlandırma sistemi mevcut. Çift kulesi ve 2 adet extra güvenli 7 ram BOP sistemi bulunuyor. MPD sistemi ve iki kulede dalga sönümleme sistemi (CMC) yer ediniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Abdülhamid Han sondaj gemisi göreve hazır
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!