indir-5-2

ABD’de bir hastane aşı olmayanlara organ nakli yapmayacağını açıkladı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletinde bulunan sıhhat sistemine (UCHealth) bağlı olan bir hastanenin COVID-19 aşısı olmamış insanlara organ nakli yapmayacağı ortaya çıktı. Bu haberin peşinden UCHealth kritik yağmuruna tutuldu.

Washington Post’un bir haberine nazaran Colorado Eyalet Temsilcisi Tim Geitner, bir hanımın bu mevzuda kendisine ulaşmış olduğunu belirtti ve UCHealth’in bu sonucunu eleştirdi. Geitner’e göre aşılanmamış olan bu hanım böbrek nakli için hastaneye gitti. Sadece hastane yetkilileri ona 30 gün içinde aşı olup yeniden gelmesi gerektiği, aksi takdirde organ naklinin reddedileceğini belirttiler.

UCHealth bu durumla ilgili, nadir bulunan organların “yaşama ihtimali daha fazla” insanlara verilmesinin daha doğru olacağını belirten ifadelerde bulundu. Ayrıca açıklamalarda, bu politikanın ülke genelinde yaygınlaşmaya başlayacağı ifade edildi.

Tartışmalara neden olan bu biçim bir karar duyulmamış bir şey değil. Normalde de organ nakli yapmış oldurmak isteyen insanların çoğunun bu prosedürlerden yararlanabilmek için belli şartları yerine getirmesi gerekiyor; buna bazı aşıları yapmış oldurmak da dâhil.

“Organlar boşa gitmemeli”

UCHealth sözcüsü Dan Weaver de bu durumu örnek göstererek mantıklı bir karar alındığını belirtti. Weaver, böbrek nakli yapmış olduran COVID-19’lu insanlarda ölüm oranının %20 ila %30 içinde olduğunu ifade etti. Şundan dolayı de organların boşa gitmemesi için böyle bir kararın verilmesinin icap ettiğini vurguladı. Ülke çapında birçok insan bu politikayı tehlikeli sonuç yağmuruna tutsa da UCHealth’in bu karardan vazgeçmesi beklenmiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!