indir-4-7

ABD, Dünya Çapına 500 Milyon Doz Aşı Bağışlayacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Joe Biden’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında yaptığı açıklamalara gore ABD, dünyadaki gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere 500 milyon doz daha aşı bağışlayacak. Bağışlanacak olan aşıların da Pfizer/BioNTech aşıları olduğu açıklandı. ABD’li bir yetkili tarafından yapılan bir açıklamada da aşıların “ücretsiz ve karşılıksız” bağışlandığının altı çizildi.

Biden, salı günü yaptığı bir açıklamada da ABD’nin küresel Covid-19 ile mücadele için 15 milyar dolardan fazla para harcadığını ve öteki ülkelere 160 milyon dozdan fazla aşı bağışladığını vurguladı.

Uzmanlara gore dünya nüfusunun %70’inin aşılanması gerekiyor. Bunun için lüzumlu olan doz sayısının ise 11 milyar doz olduğu belirtiliyor.

Küresel aşı tedarikindeki sorunlar devam ediyor

Sadece bu biçim bir sayıya şu an ulaşmanın zor olduğu düşünülüyor. Aşıların üstün dereceli sürede geliştirilmesine karşın aşılanmamış insan sayısı hâlen oldukça çok. Batı Avrupa’nın şu ana kadar %60’tan fazlasının aşılanmasına karşın Afrika’da bu oranlar yalnızca %3. Dünya sağlık Örgütü de son zamanlarda yaptığı açıklamalarda ABD’yi ve öteki ülkeleri takviye aşı yapmayı planladıkları için eleştirmiş ve dünyanın geri kalanının aşılanması gerektiğini vurgulamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!