indir (9)

ABD, Bangladeş ve Filipinler’e 8 Milyon Doz Aşı Gönderiyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, 1 Ekim Cuma günü yaptığı bir açıklamada, yeni bir aşı bağışı icra ettiğini duyurdu. Açıklamalara gore artan vakalarla savaşım eden Bangladeş ve Filipinlere 8 milyon dozdan fazla aşı gönderiliyor. Bir beyaz saray yetkilisi, AFP’ye verdiği demeçte 5 milyon dozdan fazla aşının bu hafta içinde beş sevkiyatla beraber Filipinlere gönderileceğini,  2 milyon dozdan fazla aşının ise Bangladeş’e gönderileceğini belirtti.

“Bir ülke tarafınca yapılmış en büyük bağış”

Açıklamalarda, gönderilecek olan aşıların hepsinin Pfizer/BioNTech aşısı olduğu ve Dünya sıhhat Örgütü’nün COVAX programı ile gönderileceği ifade edildi.

Yetkili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “ABD yönetimi pandeminin dünya çapında bitmesi icap ettiğinin bilincinde. İcra ettiğimiz bu bağışta bir ülke tarafından yapılan en büyük bağış olarak kayıtlara geçecek”

Pandeminin etkileri 10 yıldan fazla sürebilir

Bangladeş ve Filipinler pandemiyle mücadelelerine devam ediyor. Bangladeş nüfusunun yalnızca %10’u aşılanmış durumda. Filipinlerde ise 38.000’den fazla ölüm ve 2,5 milyondan fazla vaka görüldü. Bu ülkedeki aşılanma oranı ise %25 seviyelerinde. Yetkililere gore bu iki ülkede pandemi sebebiyle oluşan toplumsal ve ekonomik etkilerden kurtulması 10 yıldan fazla sürebilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!