featured

AB, gıda ve enerji güvenliği gündemiyle toplanacak

Yarın düzenlenecek besin güvenliği toplantısında alınacak kararların Ukrayna’dan buğday ihracatından, Rusya’ya yeni yaptırımlara kadar bütün dünyayı etkileyecek nitelikte olması bekleniyor.

Ukrayna savaşının tesirleri tartışılacak

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, yarınki toplantılarında Ukrayna savaşının gıda ve enerji güvenliğine etkilerini ele alacak. Bakanlar, 23-24 Haziran’da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesinde Brüksel’de bir araya gelecek.

Gıda ve enerji güvenliğinin küresel tesirleri ortaya konacak

Üst düzey bir AB yetkilisi, toplantının gündeminde Ukrayna savaşının, bilhassa gıda ve enerji güvenliği olmak üzere küresel etkileri açısından yer alacağını söylemiş oldu.

“Mahsur kalan buğdayın ihracatında en ideal seçenek Karadeniz”

AB’nin mahsur kalan milyonlarca tonluk buğdayın ihracatı için, krizden etkilenecek nüfusun büyüklüğü göz önüne alındığında Belarus dahil çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini belirten yetkili, en ideal seçeneğin Karadeniz bulunduğunu altını çizdi. Yetkili, toplantıda enerji güvenliği açısından Körfez ülkeleri ile mevcut olumlu ilişkilerin ele alınacağını, sadece Rusya’nın yarattığı tehdit ışığında bu ilişkilerin dönüştürülmesinin konuşulacağını aktardı. AB’nin Körfez ile gelecek için karşılıklı bağımlılığa dayalı bir ilişki dizayn ettiğini ifade eden yetkili, İran’ın tutumu ve nükleer anlaşmanın akıbetinin de bu hedefi etkileyeceğini söyledi.

6 Yaptırım paketi masaya yatıracak

Yetkili, bakanların son zirvede kabul edilen 6. Yaptırım paketini masaya yatıracaklarını, yeni bir paket hazırlığında olmadıklarını dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AB, gıda ve enerji güvenliği gündemiyle toplanacak
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!