indir-12-2

4. Doz Randevuları İptal Edildi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı’nın 4. Doz aşı sonucunun peşinden bilim insanları, söz konusu uygulamaya tepki gösterdi. Tepkilerin peşinden 4. Doz aşı için açılan randevular iptal edildi. Bazı ülkelere girişte bir tek belirli aşı türlerinin kabul edildiğini belirten Sağlık Bakanı Koca, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının doz sayısı ile ilgili yeni kararlar aldı. Bu kapsamda, sıhhat çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise 4. Doz aşı hakkı verildi. Ek olarak, yurt dışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafınca iki doz BioNTech aşısı istenmesi sebebiyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı.

Bakanlığın sonucuna bilim insanları tepki geldi. Uzmanlar, dördüncü doz aşı sonucuna ilişkin yeterli veri olmadığının altını çizdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise, “Son dakika düzenlemeleri hangi veriler esas alınarak yapılıyor?” diye sordu.

Randevular iptal edildi

Sağlık Bakanlığı, tepkilerin arkasından 4. Doz aşı için oluşturulan randevuları kapattı. Sabah saatlerinde 3. Doz aşısını yaptıranların 4. Doz için buluşma alabiliyorken, şu an alamadığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dördüncü doz aşı kararı hakkında toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

“Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir” diyen Koca, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel gezi için talep edilmesi haricinde ek bir aşı gerekliliği yoktur” dedi.

Koca, şunları söyledi: “Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı veya 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz mevzusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de mutlaka yoktur.”

Koronavirüs aşısına ilişkin alınan yeni kararlar şöyleydi:

  • Tüm 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı tanımlandı.
  • PCR Pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekildi.
  • 4. Dozlar 3. Dozdan 21 gün sonrasına tanımlandı.

Öte taraftan 4. Dozlar yurt dışına çıkışta 2 doz BioNTech isteyen ülkeler olması sebebiyle, 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yapmış olduranlara tercihen 4. Hak verildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!