featured

2022 SEO trendleri

İçeriklerinizi pazarlamak ve tüketicileri web sitesine çekmek için SEO önemli bir stratejidir. Eğer kullanıcıları doğru yönlendirebilirseniz SEO ile satışlarınızı arttırabilir, daha çok müşteriye erişebilir ve marka bilinirliğini etkili bir şekilde arttırabilirsiniz.

2021 yılı içinde birçok önemli Google algoritma güncellemesi meydana geldi. Bu güncellemelerin çoğu Google tarafınca her zaman olduğu şeklinde bildirilmedi. Kullanıcılara bildirilen ve onaylanan güncellemeler ise temel olarak hedefi kullanıcı deneyimine ve içerik kalitesine dayanıyordu.

Google’ın çoğu algoritma güncellemesini bildirmediği bir durumda güncellemeleri kovuşturmak ve güncellemelere nazaran strateji geliştirmek bir hayli zor olabilir. Sadece bu yazımızda sizlere 2022 SEO trendleri ile ilgili tüyolar vereceğiz. Bu sayede SEO performansınızın düşmemesi için gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Kullanıcı Arama Niyetine Odaklanmak

Google, bizlere açık ve net bir şekilde diyor ki kullananlarınızı düşünerek içerik üretin. şu demek oluyor ki arama motorları odaklı içerik üretmek 2022 yılı için büyük bir hata olacaktır. Kullanıcılar, yani web sitenizi bir fakatç için ziyaret eden kişiler, web sitenizde istediği şeyi bulamayınca çıkacaklardır. Google içeriğinizi kaliteli olarak görse bile kullanıcılar istediği şeyi alamadığı sürece sıralamalarda yükselmeniz, üst sıralarda olsanız dahi pozisyonunuzu korumanız pek mümkün olmayacaktır.

Artık malum SEO çalgılarından olan Semrush, kendi kullanıcılarına kelimelerin aranma niyetini de sunmaktadır. Bu özellik bu geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulmuştur. Bu özelliğin bizlere sunulması bile arama niyeti üzerinde durmamız için bir işarettir.

İçeriklerinizi oluştururken bir kullanıcı gözüyle içeriklerinizi incelemeniz arama niyetine uygun içerik oluşturup oluşturmadığınız mevzusunda sizlere data verecektir. Ihmal etmeyin ki isteyeni vermeyen bir web sitesi White Hat SEO yöntemleri ile üst sıralara gelmesi çok zordur.

Başlıkların kıymet Kazanması

İçeriklerde kullanılan başlıkların (H etiketleri) önemi bu yıl içinde bir hayli artacaktır. Çünkü Google şu an çalışmalarını yaptığı tab bar alanını yakında kullanıma sunacak benzer biçimde görünüyor. Demo çalışmaları ülkemize de sunulan tab bar alanı arama neticelarında bir hayli yer kaplamanızı sağlıyor. Tab bar alanında 3 adet seçenek kullanıcılara gösteriliyor ve tab alanında gösterilen başlıklar bizim yazdığımız H başlıklarından gelmektedir. Bu nedenle Başlıklarımızı kısa ve etkili olacak şekilde kullanmalıyız. Çünkü 1 tab alanında yer alan başlığın ortalama 30 karakter yer kapladığını gözlemledik.

Ek olarak Google yada öteki arama motorları web sitemizi konumlandırırken H başlıklarından ve onların hiyerarşisinden faydalanmaktadır. Bu nedenle H başlıklarınında anahtar kelime bulundurmayı ve altındaki paragrafı özetleyecek başlıklar oluşturmalıyız.

Başlıklarımızı kullanırken direkt olarak anahtar kelime geçirmek yerine Long Tail olarak tabir edilen başlıklar seçmemiz daha avantajlı olacaktır. Örnek vermek gerekirse H2 başlığı olarak “SEO” kelimesini direkt olarak kullanmak yerine “SEO nasıl Yapılır?” başlığı oluşturup onunla ilgili içerik oluşturmak daha faydalı olacaktır.

Title Etiketinin Optimizasyonu

2021 yılının sonlarına doğru Google meta title etiketiyle ilgili bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile artık arama neticelarında gösterilen başlık etiketi suni zeka yardımıyla Google tarafınca belirlenebilecekti. Eğer ki sizin yazdığınız başlık içeriğinizi tam olarak karşılamıyorsa Google kendi oluşturduğu başlığı girebilir.

Başlık etiketlerinizi oluştururken içeriğinizi direkt olarak açıklayan ve karşmaşık olmayan başlık etiketleri meydana getirmeye özen göstermelisiniz. Yani “SEO Nedir, SEO Fiyatları Ne Kadar – A Firması” yerine “SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir – A Firması” daha iyi bir seçenektir.

Tablolama Yapıları

Üstteki paragrafta bahsettiğimiz üzere Google arama neticelarında tab olarak neticeları göstermeye başlamış olacak. Bu tab başlıklarını bizlere demo olarak sunarken gözlemlediğimiz üzere tab bar alanına sahip internet sayfaları Table of Content olarak tabir edilen içindekiler tablosuna sahipti.

Tablo of Content yapılarının yalnız tab bar görünümü için değil kullanıcı deneyimini de iyileştiren bir özelliği bulunmaktadır. Sonuç olarak kullanıcı bir tek tıklayarak kendisini ilgilendiren başlığa ve paragrafa ulaşabilmektedir.

Table of Content yapıları haricinde düzgüsel tablo kullanımları içeriğimizi özetleyecek ham bilgiler barındırabilmekteidir. Bundan dolayı normal tablo yapılarına içeriklerimizde yer vermemiz önemli bir hale gelmiştir.

Değişiklaştırılmış Kaliteli İçerik Oluşturmak

hepimiz tarafından yazılabilecek bir içerik sizi ön plana çıkarmayacaktır. İçeriklerinizi oluştururken olabildiğince farklı olmanız gerekecektir. Örnek olarak içeriklerinizin arasına alert tarzı bilgilendirici alanlar, videolar, alıntılar, ufak maddelelemeler ve etkileşim oluşturacak alanlar eklemeniz faydalı olacaktır.

Ek olarak içeriklerinizi yorumlayan arama botlarının da işini kolaylaştırmış olacaksınız. Paragraflar arasına görsel eklemek, video eklemek ve alert alanları eklemek paragraflar ve başlıklar arası fark oluşturacağı için botlar yorumlaması ihtiyaç duyulan alanı daha iyi kavrayacaktır.

Sesle Arama İçin Optimizasyon

Google üzerinde bir tek yazarak değil ayrıca sesle arama arama meydana getiren kullanıcıları da hedeflemek daha da örutubet kazanacak. Yapay zekanın artması ile ile birlikte öne çıkan Google Asistan, Siri ve Alexa kullanıcıları sesli aramaya teşvik etmektedir. Sesli aramalar için web sitenizi optimize etmek isterseniz Speakable yapısal veri işaretlemesini kullanabilirsiniz. Google Asistan sesli aramalarda bu yapısal veri işaretlemesinden yardım alarak seslendirme yapmaktadır.

Kullanıcı Deneyiminden Ödün Vermemek

2020 ve 2021 yılının algoritma güncellemelerin ağırlıklı noktası kullanıcı deneyimi oldu. Paylaşılan güncellemeler mobil ağırlıktıydı ancak Google 2022 yılında masaüstü Core Web Vitals güncellemesi yayınlayacağını duyurdu. Meydana getirilen güncellemeler haricinde Search Console üzerinde Önemli Web Verileri başlığı altında web sitemizin gerçek kullanıcılar gözünden hız deneyimleri sunuldu. Google bu hamlesi ile aslen kullanıcı deneyimini ne kadar önemsediğini bizlere belirtmiş oldu.

Site Hızını Optimize Etmek

Kullanıcı deneyimi demişken site hızından bahsetmemek olmaz. En temel kullanıcı deneyimi olarak site hızı sunulabilir ve ne olursa olsun optimize edilmesi gerekmektedir. Site hızını optimize etmeniz derhal çıkma oranını düşürür, kullanıcı deneyimini arttırır ve fazladan olarak Google botlarının sitenizi taramasını kolaylaştırır.

Google’ı Düşünerek Tarama Bütçesini Optimize Etmek

Google’ın kaynakları sınırsız değildir. Bundan dolayı Google’ın vaktini ve kaynaklarını boşa harcamamız son derece önemlidir. Gereksiz ve önemsiz sayfaların taranması hem otoritenizi düşürecektir hem de tarama bütçenizi arttıracaktır. Ayrıca her sene web sitelerinin sayısı katlanarak artmaktadır. Bu nedenle Google bütçesini daha iyi tarama bütçesine sahip web sitelerine odaklayacaktır.

Tarama bütçenizi optimize ederseniz Google web siteniz için daha az kaynak harcıyacağından ötürü eğer çoğu önemli kriteri sağlıyorsanız web sitenizi ödüllendirecektir. Google’ın tama işleminde indirme ve tarama sayısı artacağı için web sitenizin üst sıralara yükselme ihtimali de artacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
2022 SEO trendleri

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!