featured

2021 yılının ‘yükselen’ 10 teknolojisi belli oldu

Dünya Ekonomik Forumu ve Scientific American dergisi 2021’in en önemli teknolojilerini seçti. 2021 teknoloji haberleri ile sıkça gündeme getirdiğimiz bazı teknolojilerle birlikte sağlık, çevre, iklim, gıda benzer biçimde kritik mevzular ön plana alınarak tercih yapıldı.

2021’in yükselen 10 teknolojisi sıralamasında birinci sırada “dekarbonizasyon teknolojileri” yer aldı. Dekarbonizasyon teknolojileri denince akla yenilenebilir enerjiler, net sıfır emisyonuna sahip klimalar, düşük karbon emisyonlu çimentolar ve etsiz protein üretimi teknolojileri geliyor. Dünya nüfusundaki artışın etkisiyle dünyadaki karbon ayak izimizin sıfırlanmasına yönelik teknolojileri dekarbobinasyon teknolojileri altında toplayabiliriz.

İkinci sırada “kendi kendine gübrelenen bitkiler” üçüncü sırada ise “hastalık teşhis eden nefes sensörleri” yer alıyor.

2021’in yükselen 10 yeni teknolojisi

Dekarbonizasyon Teknolojileri:
Net sıfır emisyonlu klimalar, düşük karbon emisyonlu çimento, yenilenebilir enerji kaynakları ve etsiz protein üretimi “dekarbonizayon teknolojileri” içinde yer ediniyor.

Kendi Kendine Gübrelenen Bitkiler:
Dünü nüfusu artıkça insanoğluın besin kaynakları azalıyor. Besin talebinin arz miktarının önüne geçeceği düşünülüyor. Hayvan gübresine gerek kalmadan kendi kendine gübrelenen bitkiler geleceğin kurtarıcısı olabilir.

Yeni mühendislik yaklaşımlarıyla, bitki kökleri ile doğada oluşan toprak bakterileri arasındaki simbiyotik ilişkiyi öykünmek ederek bitkilerinin kendi gübrelerini üretmeleri sağlanıyor. Bu teknolojinin ziraat başta olmak üzere gıda benzer biçimde biroldukça sektöre katkı sağlaması planlanıyor.

Hastalık Teşhis Eden Nefes Sensörleri:
Erken aşama testleri meydana getirilen yeni teknoloji sayesinde nefes sensörlerinden elde edilen veriler incelenerek bazı hastalıkların teşhis edilmesi hedefleniyor. Bu teknolojinin erken aşfakat testlerinde Covid-19, tüberküloz ve kanseri teşhis etme potansiyeli gözlemlendi.

Kişiselleştirilmiş İlaç Üretimi:
İlaç üretimindeki son gelişmeler, antidepresanlar ve antihistaminikler gibi ilaçların, kişiye özel biçimüllerle eczanelerde kişiye özel olarak hazırlanması imkanını ortaya çıkardı. Kişiye özel formül yardımıyla ilacın etkinliği artacak.

5G sinyalleri ile Şarj Etme
Düşük güç gerektiren cihazlar yakında Wi-Fi ve 5G sinyalleri vasıtasıyla kablosuz olarak şarj edilebilecek.

Kablosuz Biyosensörler
Diyabet ve kanser şeklinde kronik hastalıkların takibi için sık sık kan testi benzer biçimde meşakkatli testleriny yapılması gerekirken, giyilebilir sensörlerle bu dirimsel bilginin yakında devamlı olarak izlenebilmesi fakatçlanıyor.

Mahalli malzeme Kullanılarak 3d Yazıcılarla Ev İnşası:
3d yazıcılarla yerel araç-gereç kullanılarak evler inşa edilebilmesi hedeflenirken, Covid-19 salgınında daha da pahalı hale gelen konut sorununa çözüm bulunarak, dünyada 1,6 milyar insan için yetersiz konut problemininin üstesinden gelinebilmesi öngörülüyor. Böylece inşaat malzemelerinin sahaya taşınmasında zamandan, paradan ve enerjiden tasarruf edilmesi fakatçlanıyor.

Uzay Tabanlı IoT
Nesnelerin interneti (IoT) teknolojisini kullanan aygıt sayısındaki artış sebebiyle önümüzdeki yıllarda internet teknolojilerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ek olarak IoT faydasını görebilmek için dünyanın her yerine internet ulaştırılması büyük önem arz ediyor. İnternet ağları, dünyanın yarısından daha azını kapsadığı için bağlantıda büyük boşluklar oluşuyor. Uzay tabanlı nesnelerin interneti sisteminin, dünyadan birkaç yüz kilometre uzakta yörüngede dönen düşük maliyetli, düşük ağırlıklı nano uydulardan oluşan bir ağ kullanarak bu boşlukları kapatabileceği hesaplanıyor. Bu teknolojiyle daha önce erişilemeyen veya bağlanması zor olan bölgelerin de internete bağlanabilmesi hedefleniyor.

Sağlıklı Yaşlanma İçin Mühendislik
Dünya Sağlık Örgütü, 2015 ve 2050 arasında dünya nüfusunda 60 yaşındaki fert sayısının yüzde 12’den yüzde 22’ye yükseleceğini tahmin ediyor. Bunun sıhhat ve toplumsal yaşamda büyük zorluklara sebep olması beklenirken, yaşlanmanın moleküler mekanizmalarını ortaya çıkaracak teknoloji ile insanoğlunun yalnız daha uzun değil bununla beraber daha sağlıklı yaşamlar sürebilmesi amaçlanıyor.

Yeşil Amonyak
Gübre üretiminde karbon ayak izinin azaltılması hedefleniyor. Bitkiler, büyümeleri ve büyük miktarlarda besin üretimi için gerekli olan azotu sağlamak için gübrelere ihtiyaç duyuyor. Dünyanın artan nüfusuna gıda sağlayabilmenin çözümü olarak büyük ölçüde amonyak azotu içeren endüstriyel gübreler gösteriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
2021 yılının ‘yükselen’ 10 teknolojisi belli oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!