featured

2 yıl aradan sonra Venezuela’dan Avrupaya ilk petrol sevkiyatı

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlatmış olduğu Ukrayna saldırısından sonra küresel ölçekte başlayan enerji krizi dengeleri değiştirdi. Amerika ve Batı ülkelerinin Rusya’dan petrol ithalatını yasaklaması krizi derinleştirdi. ABD, siyasal nedenlerle ters düştüğü dünyanın en büyük petrol üretici ülkeleri Venezuela ve Suudi Arabistan ile tekrar iyi ilişkiler geliştirme çabasına girdi.

Venezuela’dan Avrupa’ya 2 sene sonra ilk petrol gemisi

Bu kapsamda, önümüzdeki günlerde Amerika-Suudi Arabistan arasında liderler düzeyinde müzakere gerçekleşmesi beklenirken Venezuela yine pertol ticareti sistemine dahil oluyor. İtalyan enerji şirketi Eni’nin Venezuela’dan sipariş ettiği petrolü taşıyan 650 bin varillik dev petrol gemisi yola çıkmaya hazırlanıyor. Teslimatın gerçekleşmesi durumunda bu, iki yılın ardından Venezuela’nın Avrupa’ya ilk petrol ihracatı olacak.

İkinci tanker de hazırlanıyor

Reuters’ın haberine nazaran Venezuela ikinci bir tankerin hazırlıklarını da yapıyor. Bu teslimatın da İspanyol enerji firması Repsol için hazırlandığı belirtiliyor.

Amerika Mayıs ayında Venezuela’ya uyguladığı bazı yaptırımları gevşetme kararı almıştı.

Bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri Chevron’a, Eni’ye ve Repsol’a Venezuela’da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermişti. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD’nin, Avrupalı ve Amerika’li petrol şirketlerine Venezuela’daki operasyonlarını görüşme etmek ve yine başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı.” ifadesini kullanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
2 yıl aradan sonra Venezuela’dan Avrupaya ilk petrol sevkiyatı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!