dedi-nedir

Türkiye’nin Yeni Mesajlaşma Uygulaması “Dedi” Nedir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yeni gizlilik ilkeleri sonrası kullanıcılar yerli güvenilir alternatiflere yöneliyor. Dedi; ücretsiz mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gibi birçok hizmet sunuyor. İşte ‘Dedi’ uygulamasına hakkında merak edilenler…
Dedi? Dedi nedir? Dedi nasıl kullanılır? Whatsapp Telegram? Whatsapp gizlilik sözleşmesi? Whatsapp alternatif uygulamalar? Telegram grupları? Telegram whatsapp’la dalga geçti? Telegram Twitter? Telegram nasıl indirilir? Telegram nedir? Telegram alternatif mi? Whatsapp gizlilik sözleşmesi geri adım var mı? Telegram olaylı gönderme? Whatsapp neden bu kadar kullanıcı kayıp etti? Whatsapp dalga konusu oldu? Whatsapp Twitter? Facebook?

Dedi nedir, nasıl kullanılır? (Dedi uygulaması güvenli mi?)

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen yerli uygulama Dedi de kullanıcılarına ücretsiz olarak mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gibi birçok hizmet sunuyor. Tüm sesli ve görüntülü aramaların, dosya paylaşımlarının üst düzey güvenlik protokolleriyle uçtan uca şifrelendiği uygulama da son günlerde uygulama mağazalarında en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. Açık kaynaklı bir yazılım üzerine temellendirilen Dedi’nin kaynakları herkes tarafından incelenebiliyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen dünyanın ilk ve tek beyaz kutu kriptografisine sahip güvenli iletişim ve anlık mesajlaşma programı HAVELSAN ileti de Türkiye’de önemli kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmaya başlandı.

Kurumsal kullanımlar için tasarlanan HAVELSAN ileti ürünü ile kurumların personeli kendi aralarında mesajlaşabilirken, güvenli sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebiliyor, medya, doküman ve lokasyon paylaşabiliyor ve kurumsal gruplar aracılığıyla toplu görüşmeler yapabiliyor.

İlk olarak HAVELSAN bünyesinde çalışanlar tarafından kullanılmaya başlanan ileti, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu personelinin de kullanımına sunuldu.

Uzmanlar, yerli alternatiflerin, verilerini Türkiye’de tutması nedeniyle diğer uygulamalara göre daha güvenilir olduğunu belirtiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!