indir-11-3

Türkiye’nin Yapay Zeka Stratejisi Belirlendi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, yapay zekâ alanındaki stratejisini belirledi. Ulusal yapay zekâ Stratejisi (2021-2025) konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye’nin 2025 yılına kadar yapay zekâ alanında yürüteceği çalışmalar için yol haritası niteliği taşıyan genelge 6 stratejik öncelik çevreında tasarlandı. Bu öncelikler yapay zekâ uzmanı yetiştirmek ve alanda istihdamı artırmak, araştırma, girişimcilik ve yenilikçiliği desteklemek, kaliteli veriye ve teknik altyapıya erişim, sosyoekonomik uyumu hızlandıracak düzenlemeler yapmak, uluslararası iş birliklerini güçlendirmek ve yapısal ve iş gücü dönüşümünü hızlandırmak olarak belirlendi.

Söz konusu 6 stratejik öncelik kapsamında belirlenen 2025 hedeflerinden bazıları şöyle:

  • İstihdam minimum 50 bin kişiye çıkarılacak.
  • GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi hâsıla)’ya katkısı yüzde 5’e yükseltilecek.
  • Merkezi ve yerel yönetim kamu kuruluş ve müesseselerinde yapay zekâ alanındaki istihdam en az 1000 fert olacak.
  • Lisansüstü düzeyde mezun sayısı en az 10 bin kişiye ulaşacak.
  • Yerel ekosistemin geliştirdiği uygulamaların kamu alımlarında öncelik verilerek ticarileştirilmesi desteklenecek.
  • Uluslararası kurumların güvenli ve görevli yapay zekâyla sınır ötesi veri paylaşımı alanındaki düzenleme çalışmalarına ve standartlaşma süreçlerine aktif olarak katkı verilecek.

Uluslararası yapay zekâ endekslerindeki sıralamalarda Türkiye ilk 20 ülke içinde yer alacak.

2025 yılında dünya ortalamasında birey başı 19 TB veri söz konusu olacak. Önümüzdeki 3 yılda üretilecek verinin son 30 yılda üretilenden fazla olması öngörülüyor. ABD ve Çin’de yapay zekâ odaklı girişim sayısı 2 bini bulurken Türkiye’de bu sayı ortalama 200 civarında. Türkiye’deki yapay zekâ girişimlerin yaklaşık yüzde 50’si teknoparklarda, yüzde 73’ü ise İstanbul’da bulunuyor.

Yapay Zekâ Stratejisi’nin, 24 Ağustos saat 10.00’da Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde düzenlenecek bir törenle kamuoyuna tanıtılması planlanıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!