indir-11-1

Türkiye’de PCR Testi Zorunluluğu Yürürlüğe Giriyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 6 Eylül tarihinden itibaren korona virüse karşı savaşım kapsamında yeni bir döneme geçiliyor. İçişleri Bakanlığı, sıhhat Bakanlığı ve ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yayınlanan genelgeler ile 6 Eylül tarihinden itibaren iki doz aşısını yaptırmamış olan kişiler okul, maç, konser, tayyare ya da trenle yapılan şehirlerarası yolculuklar şeklinde insanların toplu olarak bulunmuş olduğu alanlara girişte PCR test sonucu göstermek zorunda duracak.

İstanbul İl sıhhat Müdürlüğü Laboratuvar Hizmetleri Komisyonu Başkanı ve Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Cemal Kazezoğlu, günlük PCR testi yapılmasının İstanbul’da bir mesele yaratmayacağını ve öğretmenlerin şimdiden %80’inden fazlasının aşılı bulunduğunu söyledi.

Bununla beraber Kazezoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak 14 tane kamu laboratuvarına sahip olduklarını ve şu anki olay durumunda test kapasitelerinin yalnızca %30-40’ının kullanıldığını söylüyor. Ayrıca bu 14 laboratuvara toplamda 56 hastaneden numune gelmekte. Yani vatandaşlar İstanbul’daki bu hastanelerden hangisine giderse oradan kontrol yaptırabilir. Kazezoğlu’nun aktardığı üzere 2020 Mart ayında günde 300-400 civarı test yapılabiliyorken bugün 120-150 bin civarı günlük PCR testi yapılabiliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!