indir-6-2

Türkiye’de Mu Varyantı Tespit Edildi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde koronavirüs aşılama çalışmalarının artmasıyla birlikte Covid-19 mutasyon geçirmeye ve giderek güçlenmeye devam ediyor. Daha hızlı bulaşan Delta varyantı Türkiye dâhil olmak üzere çok sayıda ülkenin tüm bunları sarmış durumda. Şimdi de karşımıza Mu varyantı çıktı. Mu varyantı, Türkiye’ye sıçradı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamalarına nazaran Türkiye’de şu ana kadar iki kişide Mu varyantı tespit edildi. Mu varyantına karşı herhangi bir ek önlem alınmayacak. Delta ve Delta Plus varyantının yoğunluğu ise yüzde 90’ı geçti. Yeni vakaların nerede ise tamamı bu varyantlardan bulaşıyor.

Mu varyantı nedir?

Dünya sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs aşısına karşı daha çok dayanıklılık sergilediği düşünülen Mu varyantını geçen hafta duyurdu. Bilimsel adı B.1.621 olarak belirlenen Mu varyantı ilk olarak Kolombiya’da görüldü. DSÖ’ye göre Kolombiya’daki vakaların yaklaşık %40’ını oluşturuyor. Örgüt, mutasyonun şimdiye kadar minimum 40 ülkede tespit edildiğini ancak dünya çapındaki tüm vakaların %0,1’inden azalacağını oluşturduğunu söylemiş oldu.

Mu varyantı hakkında hemen hemen pek bir şey bilinmiyor. Ne kadar bulaşıcı olduğu ve aşıya karşı direnci hakkında tamamlanan bilimsel çalışma bulunmuyor. DSÖ, varyantın özelliklerini incelemeye başladı.

Mu varyantı, DSÖ’nün tanıdığı dokuzuncu varyant olarak kayıtlara geçti. Daha önce de tanınan varyantlar şunlar: Eta, Lota, Kappa, Lambda, Mu, Alpha, Beta, Gama, Delta.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!