featured

Türkiye’de koronavirüs karantina süresi 7 güne düşürüldü

Bugünkü Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında sonrasında sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, alınan kararları duyurdu. Türkiye’de koronavirüs karantina süresi kısaltıldı. Ayrıca koronavirüs pozitif temaslısı olup son üç ay içinde hatırlatma dozu yapmış olduran veya hastalığı atlatan kişilere karantina uygulanmayacak.

Karantina süresi 14 günden 7 güne düştü
sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, karantina sürelerinin kısaltılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Olumlu vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. Günden sonra hafif yahut hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sonlanmış olur. Pozitif vakalar 5. Gün test yapmış oldurmaları durumunda ve kontrol sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sonlanmış olur. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takip edeni yaparak maske kullanımı ile günlük dünyasına devam eder. Aşısız ya ada hatırlatma dozu üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. Gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilir.”

Bakan Koca’nın açıklamalarında ayrıca okullarda karşı karşıya eğitiminin devam edeceği belirtildi. Tüm müesseseler kapanmadan okulların kapanmayacağı vurgulandı. Tedbirlere uyarak öğrenime devam edilecek.

Bugün olay rekoru kırıldı

Türkiye’de bugün rekor sayıda yeni olay bildirildi. Pandeminin başlangıcından beri en yüksek 63 bin olan günlük olay sayısı, bugün 66 bini aştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’de koronavirüs karantina süresi 7 güne düşürüldü
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!