Korona Virüs Aşısı Ne Durumda?

Benzer Videolar

Benzer video bulunamadı.

Korona aşısı: Korona aşısı kimlere uygulanacak, ne zaman başlanacak? Aşı hangi yaş gruplarına uygulanacak? Aşı virüse karşı etkilimi? Çin aşısı ve Avrupa aşısı?


Korona virüs aşısı gündemiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu. BionTech aşısı için Prof. Dr. Uğur Şahinle görüşen Bakan Koca. Çin’den korona aşısının hangi yaş gruplarına, nasıl uygulanacağını açıkladı. Bakan Koca korana virüs aşı planını paylaştı. Korona virüs aşısı 60 yaş üstüne uygulanacak mı?

Bilim kurulu kovid-19 aşısı için toplandı. Bakan Fahrettin Koca, 50 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını, 30 milyonda doz da mRna korana aşısı için anlaşmalarının olduğunu söyledi. İngiltere ve Rusya aşılarının görüştüklerini söyleyen Bakan Koca aşılarının ise kısa sürede hizmete sunacaklarını belirtti.

KORONAVİRÜS AŞISI HANGİ YAŞ GRUPLARINA UYGULANACAK?

Yılın ilk Bilim kurulu toplantısında açıklamalar geldi. İlk öncelik olarak sağlık çalışanlarına uygulanması planlanan aşı. Acil Kullanım Önay’ını takiben yaşlılar ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üstündeki tüm vatandaşlarımıza uygulanması bekleniyor. Aşıların teslim alındıkça Bilim kurulunun belirlediği risk sıralamasına göre aşılanmaya başlanacak. Aşının zorunlu olmadığını ve ücretsiz olduğunu söyleyen Bakan Koca.

KORONA AŞISI NE ZAMAN UYGULAMAYA GEÇECEK?

Bakan Fahrettin Koca 50 milyon aşının kesin bir anlaşma yapıldığını ve 3 milyonluk doz aşının Türkiye’deki depolarda olduğunu söyledi. Bakan Koca mRna aşı için görüşme yapıldığını söyledi. 4,5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar bir anlaşmanın olduğunu söyleyen Bakan Koca. Adenovirüs içinde Rusya ve İngiltere geliştirilen aşılar içinde de görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.


Aşılamaya ilk Çin’den gelen aşılarla başlanıyor. Klinik çalışmaları süren aşı için bilim insanlarından gelen ara sonuçlar aşının yeterince güvenilir ve virüse karşı etkili olduğunu saptanmış durumda. Acil Kullanım Onayı için süreci başlattıklarını söyleyen Bakan Koca şu anda gelen aşılarının güvenlik testlerinin sürüdüğünü ifade etti. Testler bittiğinde sonuçları güvenilir olması durumunda Acil Kullanım Onayı verileneceği söyledi. Klinik araştırma sırasında ara sonuçların ardından aşının güvenilir olduğunun görülmesi durumunda yeni gönüllü kabul edilmeyecek. Şu ana kadar 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulanmış durumda ve sonuçları takip edilmeye başlandı.

60 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZ AŞI OLACAK MI?

Bakan Koca 60 yaş üstündeki vatandaşlarımıza aşının uygun olup olmadığını değerlendirmede olduğunu söyledi. Faz III deneylerinin 60 üzerindeki kişilerde yürütülmediğini söyleyen Bakan koca 60 yaş üstündeki vatandaşlarımıza aşılamanın uygun olup olmadığını bilinmediğini söyledi. Ancak yapılan değerlendirmede Faz I ve Faz II’de 60 yaş üstü vatandaşlarımızda güvenlik çalışmasını yapıldığını ve yeni gelen verilerin değerlendirmesi ile bu grupta da kullanılmasının önünde bir engel olmadığını söyledi.

KORONA AŞISI NASIL UYGULANACAK?

Aşının lojistiği için Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere bütün hastanelerde kapsamlı yaygın bir aşı merkezlerinin organizasyonu planlandığını. Aşılama süresi hızlı ve sağlıklı sürdürmek için dijital takip olan Hes ile takip olacak. Vatandaşlarımızın randevu alma süreçlerini ve aşıya erişim yollarını öğrenebileceklerini ve aşıya ilişkin detaylı bilgilere ulaşabileceklerini Sağlık bakanlığının web sayfası üzerinden kısa sürede içerisinde aktif olacağını belirtildi.


Vatandaşlarının ait oldukları sosyal ve demografik grupların sırasını Sağlık Bakanlığının web sayfasından takip edebilecekler. Aşı tahsisleri bilgilerinize e-Nabız, MHRS gibi alanlardan erişebilecekler ve MHRS üzerinde randevu alarak ücretsiz aşı olabilecekler. Aşı iki doz uygulanacak. İlk aşı uygulamasından 28 gün sonra ikinci doz aşılama için benzer şekilde randevu alınacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Korona Virüs Aşısı Ne Durumda?
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!