DOLARTL

Türk Lirası’nda Sert Değer Kaybı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması, Türk Lirası’nın güne yüzde 17 kıymet kaybıyla başlamasına neden oldu. Geçtiğimiz haftayı 7.20 seviyesinin altında kapatan dolar kuru sığ piyasadaki ilk işlemlerde 8.40’ı aştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal’ı Merkez Bankası başkanlığı görevinden alırken, yerine kendisi şeklinde yüksek faizi eleştiren Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’yu atadı.

Görevden alma ve belirleme Cumhurbaşkanlığı Kararı ile gerçekleşti. Cumartesi günü Resmî Gazete’de piyasaya sürülen karar TCMB’nin siyaset faizini beklentilerin üzerinde artışla yüzde 19’a çıkarmasından iki gün sonrasında geldi.

BEKLENTİLERİ AŞTI

Hafta sonu yaşanmış olan bu beklenmedik gelişme piyasalarda şok tesiri yarattı. Haftayı 7,20 seviyesinde kapatan dolar – TL kuru, pazartesinin günün ilk dakikalarında uluslararası piyasalarda 8,40 seviyesini aştı.

Türk Lirası’nda bir anda yaşanmış olan yüzde 17’lik değer kaybı sonrası Euro / TL paritesi de 9,90 seviyesini gördü. Gram altın da 465 liraya yükseldi.

Türk Lirası’ndaki kıymet kaybını manşetinden duyuran Bloomberg, Ağbal’ın görevden alınmasının yatırımcı güvenine darbe vurduğunu belirterek, “Piyasaların ilk tepkisi bazı analistlerin tahminlerini aştı” yorumunu yaptı.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Ağbal döneminde faiz artışlarıyla dolar/TL kuru 8,57’den şubatta 6,89’a kadar çekilse de sonrasındaki dönemde üç nedenle kurlar yine yükselişe geçmişti.

ABD’de tahvil faizlerindeki yükseliş, Türkiye’nin bağımlı olduğu enerji başta olmak üzere emtia tutarlarındaki sert yükseliş ve rezerv tartışmalarıyla beraber Berat Albayrak’ın geri dönebileceği iddiaları, dolar kurunu 7.50 seviyesinin üzerine çıkardı.

Bunun üzerine geçtiğimiz perşembe günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu siyaset faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19 seviyesine çekti. Bu gelişmenin arkasından dolar kuru cuma günü 7.20 seviyesinin altına indi.

Sadece, cumartesi günü Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından Merkez Bankası’nın faiz politikasına ilişkin soru işaretlerinin ortaya çıkması ve yeni başkanın Yüksek faiz karşıtlığını dile getirmesi dolar kurunun yeniden yükselmesine niçin oldu.

Şimdi, Ağbal döneminde yüksek faiz ve sıkı para politikası vaatleriyle gelen yaklaşık 18 milyar dolarlık sıcak paranın yönünün ne olacağı ve dolar kurunun seyri merak ediliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!