featured

Kripto para piyasasında ATH ve ATL nedir

Kripto para piyasalarını yakından takip edenlerin sıkça kullandığı terimlerden ATH ve ATL’nin anlamı sıkça merak ediliyor. Peki bu terimler ne algılama geliyor? Kripto para veya hisse senedi fark etmeksizin bir varlığın piyasaya girdiği ilk günden itibaren görmüş olduğu en yüksek ve en düşük seviyelerini ifade eden bu kavramlar yatırımcılar için niçin önemli? Gelin bu terimlerin anlamlarına ve piyasalar için önemine yakından bakalım.

ATH ve ATL’nin kripto paralardaki önemi

ATH ve ATL terimleri, İngilizce “All Time High” ve “All Time Low” kelime gruplarının baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise, “tüm zamanların en yükseği” ve “tüm zamanların en düşüğü” anlamına gelmektedir. Bunlar, kripto para yatırımcıların sık karşılaştığı terimlerdir.

ATH nelerdir?

ATH değeri, bir varlığın satın alınacak en çok kıymetini göstermenin yanı sıra, o varlığın belirtilen fiyattan satın alabilecek alıcıların olduğu anlamına da gelir. Bir varlığın en yüksek değerine erişmesi, o fiyatın her vakit yükseleceği yada belirtilen fiyatı aşacağı anlamına gelmez. ATH değerine yaklaşan bi varlığa yatırım yapmak çok risklidir. Özellikle kripto para piyasasında “ATH yaptı” kavramının yeni yatırımcı kazanmak için önemli bir yeri olsa da bu, kısa bir müddet sonra dibin görülebileceği ve bütün yatırımın kaybedileceğine de neden olabilir.

ATL nedir?

ATL değeri ise bir varlığı satarken minimum kıymetini göstermenin yanı sıra, o varlığın belirtilen fiyattan satan satıcıların olduğu anlamına da gelir. Bu kıymet, varlığın başlangıcındaki fiyatından bile düşük olabilir. ATL değerine yaklaşan bir varlığa yatırım yapmak oldukça fazla risk ihtiva ettiği benzer biçimde hem de da alakalı varlığa yatırım yapmak isteyenler için de iyi bir göstergedir. ATH yada ATL için herhangi bir sınırlama laf mevzusu değildir. Bu terimler birçok yerde karşımıza çıkmış olduğu benzer biçimde bilhassa de kripto para piyasalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu piyasaya girmek isteyenlerin bilmesi gerektiği terimlerin en başında yer almaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kripto para piyasasında ATH ve ATL nedir
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!