PARA

Kambiyo Nedir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kambiyo, para yahut para yerine geçen belgelerin değiştirilmelerine özgü olan işlemlerdir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar.

Değiştirme, bozdurma anlamına gelen kambiyo “dış ticaret” işlemleri açısından; yabancı paraların ve bu paraların temsil etmiş olduğu kıymetlerin alımı, satımı, bir yerden başka bir yere transferi şeklinde ifade edilmektedir.

Türk ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenen kambiyo, ekonomi literatüründe “döviz”, efektif” anlamlarında da kullanılmaktadır.

KAMBİYO HUKUKU

Ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için, kambiyo hukukunun birleştirilmesi gerekmiştir. Bu amaçla, 7 Haziran 1930’da İsviçre Cenevre’de üç sözleşme kabul edilmiş, bu sözleşmeler 1 Ocak 1934’te yürürlüğe girmiştir.

Türkiye de 1957 yılında, tecim Kanunu sayesinde bu sözleşmelere taraf olmuştur. Türkçe’de “ticari senet” olarak da geçebilmektedir.

KAMBİYO SENEDİ

Kambiyo senedi, Türk tecim Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiş ve ticari hayatta ödeme aracı olarak kullanılan bir kıymetli evrak türüdür.

Kıymetli evraklar içinde yer almasına rağmen kendine has özelliklere sahip olan kambiyo senetleri; çek, bono ve poliçe olmak üzere üçe ayrılır.

Kambiyo senetleri, ticari dünyadaki güven ortamının korunmasına hizmet eder. Kanunen emre yazılı düzenlenen kambiyo senetleri, bir para borcunun vadesi vardığında ödenmesini konu almaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!