featured

IMF Başkanı enflasyon kalıcı olabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmada, ekonomik görünüme ilişik değerlendirmelerde bulundu. Küresel ekonomik görünümün parlak olmadığını belirten Georgieva, “Görünüm önemli seviyede karardı ve belirsizlik son aşama yüksek. IMF’nin daha ilkin uyardığı aşağı yönlü riskler artık reel oldu.” ifadesini kullandı.

Savaş ek baskı oluşturdu

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın yoğunlaştığını, emtia ve besin tutarları üzerinde ek baskılar oluşturduğunu aktardı.

Salgının etkileri devam ediyor

Küresel finansal koşulların tahmin edilenden daha çok sıkılaştığına işaret eden Georgieva, küresel tedarik zincirlerinde geçindiren salgın kaynaklı aksaklıkların ve yenilenen darboğazların ekonomik faaliyet üstünde baskı oluşturduğunu kaydetti.

Enflasyon kalıcı hale gelebilir

Georgieva, aşağı yönlü risklerin devam edeceğini ve derinleşebileceğini belirterek enflasyonun daha kalıcı hale gelmesi halinde potansiyel olarak büyümeyi etkileyebilecek, özellikle yükselen ve gelişmekte olan ülkelerdeki etkileri şiddetlendirebilecek daha kuvvetli politika müdahalelerini gerektireceğini anlatım etti. Ülkelerin enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurgulayan Georgieva, enflasyonu düşürememenin toparlanmayı riske atabileceğini ve savunmasız insanoğlu için ömür standartlarına daha çok zarar verebileceğini belirtti.

Küresel işbirliğinin önemine vurgu yaptı

Küresel iş birliğinde yeni bir ivmenin önemini vurgulayan Georgieva, bilhassa besin güvensizliği ve yüksek borç risklerini ele almak için G20 liderliğine gereksinim bulunduğunu aktardı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
IMF Başkanı enflasyon kalıcı olabilir
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!