indir-6-8

Aşıda Geriye Düşen Ülkeler, 2 trilyon Euro Civarında Zarar

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The Economist’in araştırmasına nazaran önümüzdeki senenin ortasına kadar nüfusunun %60’ını aşılayamayan ülkeler, 2022 ve 2025 tarihleri içinde 2 trilyon Euro civarı zarara uğrayacaklar. Gösterilen araştırmada, biroldukça zengin ülkenin aşıları süratlice tedarik etmesine karşın, aşı tedarik edemeyen gelişmekte olan ülkelerde kaybın ilerleyen yıllarda çok büyük olacağına işaret ediliyor.

The Economist Intelligence Unit tarafından yapılan araştırma, Covid-19’un iktisat üzerindeki muhtemel etkilerini ortaya koyan en güncel araştırma olma niteliğini taşıyor. Araştırmacılar, 200 ülkenin gelişme tahminleriyle aşılama çizelgelerini birleştirerek mevcut sonuçlara ulaştılar.

Araştırma raporuna göre gelişmekte olan ülkeler, 2 trilyon Euro civarı kayıplarının ancak üçte ikisini omuzlayabilecek güçte. Bu anlamda bu ülkeler, zengin ülkelerin biraz daha fazla gerisinde kalacaklar. Doğrusu aşıyı tedarik edebilmek, varlıklı ülkelerle fakir ülkeler arasındaki uçurumu daha da genişletecek. Ki hatırlarsak aşının bulunmasının hemen arkasından gelişmiş ülkeler esasen nüfuslarının birkaç misli aşı siparişi vermişlerdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!