Covid 19

Vakalara Genel Bakış

Veri alınamadı

Ülkere Bakış

Dünya Haritası

En Çok Vaka Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

En Çok Ölüm Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

En Çok İyileşen Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

En Çok Vaka Bildirilen Ülkeler

Veri alınamadı

Ülkelere Göre Günlük Bildirilen Ölümler

Veri alınamadı

Ülkelere Göre Günlük Bildirilen İyileşenler

Veri alınamadı

İlginizi Çekebilir


Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu emareleri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) şeklinde daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına niçin olduğu bilinmektedir.


Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun ya da ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun ya da ağıza temas etmek risklidir.


Mümkün olmasıyla birlikte yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye süresince sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya anti bakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek kalmamıştır, düzgüsel sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise minimum 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle direkt temas ettikten sonrasında eller sık sık temizlenmelidir
  • Hastaların yoğun olarak bulunması sebebiyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kurumuna gidilmesi ihtiyaç duyulan durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Öksürme veya hapşırma esnasında burun ve ağız tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtülmeli, kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık bölgelere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  • Çiğ veya azca pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar şeklinde genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  • Gezi sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sıhhat kurumuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir. 


Covid-19’a karşı en büyük silahımız yakalanmamak. Maske, mesafe, temizlik.

Evde Kal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!