indir-8

Yüksek Deniz Seviyeleri Daha Yaygın Hale Gelecek

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nature Climate Change’de dün yayınlanan ve uluslararası bilim insanoğluı tarafından yapılan yeni bir araştırmaya bakılırsa 2100’e kadar, kıyı şeritlerinde incelenen 7.283 bölgenin yarısında yüksek deniz seviyeleri 100 kat daha sık olacak.

Melbourne Üniversitesi’nden ve araştırmanın ortak yazarlarından olan Ebru Kirezci araştırma ile ilgili yaptığı açıklamalarda, yüksek deniz seviyelerinin güney Yarım Küre, subtropik, Akdeniz, kuzey Amerika’nın pasifik kıyısı şeklinde alanlarda yaygınlaşacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

ODTÜ’den mezun olan ve şu an Melbourne Üniversitesi’nde okyanus mühendisliği araştırmacılığı meydana getiren Ebru Kirezci araştırma ile ilgili şunları da açıklamalarına ekledi: “Bu çalışmadan çıkarabileceğimiz şey, Avusturalya’nın doğu, cenup ve güneybatı kıyılarının çoğunun 2100’e kadar yüksek deniz seviyelerinden etkileneceğidir.”

“Ayrıca, aşırı deniz seviyelerinin sıklığı, küresel ısı 1,5 santigrat aşama artsa bile artabilecek. Bu da beklediğimiz şeylerin 2100’den önce de gerçekleşebileceğini gösteriyor.”

Daha detaylı araştırmalar gerekiyor

Araştırmacılar, deniz seviyelerinde yaşanması beklenen değişikliklerin farklı ülkelerdeki toplumları iyi mi etkileyeceğini anlamak için daha detaylı çalışmalar yapılması çağrısında bulunmuş oldu.

Ek olarak bilim insanları, hükümetlerin bu tarz çalışmaları dikkate almasını istedi ve kıyıları korumak için gerekli önlemlerin şimdiden alınmaya başlanması gerektiğini belirten açıklamalarda bulunmuş oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!