indir-6-5

Uzmanlara Göre Çoğu İnsanın Takviye Aşıya İhtiyacı Yok

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya sağlık Örgütü tarafınca yönetilen ve hâlihazırda yayınlanmış bir dizi deneme ve çalışmadan elde edilmiş kanıtları değerlendiren bir araştırmaya bakılırsa, çoğu insanın “takviye aşısı” olarak nitelendirilen üçüncü doz aşıya ihtiyacı yok.

Araştırmacıların incelemelerine gore iki doz aşılanmış olanlar Covid-19’a karşı iyi korumaya sahip olmaya devam ediyor, buna daha bulaşıcı olan Delta varyantı da dâhil. Bu nedenle de üçüncü bir doza gerek yok.

“Aşı olmamış insanların düşünülmesi gerekiyor”

Çalışmanın yazarlarından biri olan Dünya sağlık Örgütü yetkilisi Dr. Ana Maria Henao Restrepo da mevcut kanıtların, hâlihazırda aşılanmış kişilerin ciddi enfeksiyonlara karşı korumayı azaltma fikrini desteklemediğini beyan etti: “Bu aşıların sınırlı tedariki, ciddi hasta olan ya da hiç aşılanmamış insanlara sunulursa çok daha fazla hayat kurtaracak.”

Uzmanlara nazaran araştırmalarda aşıların Delta ya da Alfa varyantından meydana gelen ciddi hastalıklara karşı %95’lik koruma sağladığı, bu varyantlara karşı enfeksiyonlarda ise %80’den fazla koruma sağladığı ortaya çıktı.

Uyarılara karşın takviye aşılar yapılacak

ABD, İngiltere gibi ülkeler Dünya sıhhat Örgütü’nün ikazlarına rağmen üçüncü doz aşıları kısa sürede uygulamaya geçirmeyi planlıyor. ABD, ilk önce yüksek riskli ve erken aşılananların takviye aşı olacağını belirtmişti. İngiltere’nin ise bu konuda nasıl bir siyaset izleyeceği bilinmese de yakın zamanda bir açıklama yapması umut ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde de Dünya sağlık Örgütü başkanı takviye aşıların yılsonuna kadar durdurulması gerektiğini söylemiş ve varlıklı ülkeleri eleştirmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!