indir-15-1

Uzayda Uzun Süre Geçirmek Beyin Hasarına Yol Açıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan ırkı uzun zamandır uzay araştırmalarına devam etse de uzayda kalmanın insan sağlığına olan etkileri yeni yeni anlaşılmaya başlanıyor. Bilim insanları tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırma Dünya’dan uzun süre uzakta kalmanın önemli bir tesirini gözlemledi. Uzmanlara Dünya’dan uzun süre uzakta kalındığında beyin hasarı riskinde artış görülüyor.

JAMA Neurology’de yayınlanan çalışmada, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda averaj olarak 169 gün geçiren 5 kozmonottan alınan kan örnekleri incelendi. Analizler sonucunda da beyin hasarıyla bağlantılı üç biyobelirteç (NFL, GFAP ve Aß40) konsantrasyonunun arttığına rastlanıldı.

Bundan önceki araştırmalarda uzay yolculuklarının beyin küçülmesi gibi sorunlara yol açtığı gözlemlenmişti. Bu araştırma da uzay seyahatlerinin beyne olan tesirini inceleyen araştırmalar arasına eklenmiş oldu.

İsveç’teki Göteborg Üniversitesi’nden sinirbilimci Henrik Zetterbeg yaptığı açıklamalarda, “Çalışmamız,  yapılan kan testlerinin neticelerine dayanarak, uzay yolculuklarının arkasından beyin hasarı riskinin arttığını belgelemiştir” ifadelerini kullandı.

“Kaynağının bulunması gerekiyor”

Çalışmada incelenen kozmonotların MR taramaları ve klinik testleri de beyin fonksiyonlarının uzay yolculuklarından etkilendiğini destekledi. Zetterberg çalışma ile ilgili sözlerine şunları da ilave ederek konu hakkında daha ayrıntılı araştırmaların icap ettiğini vurguladı: “Hasarın nedenini bulabilirsek sorunların iyi mi çözmemiz gerektiğini anlayabiliriz. Ağırsızlık mı, beyin sıvısındaki değişimler mi, yoksa kalkış ve iniş ile ilgili stresörler mi? Bu durumun kaynağını öğrenmek hakikaten çok önemli.”

Uzmanlar, araştırmanın hâlâ erken aşamalarda bulunduğunu belirtiyor ve daha fazla uzay seyahati meydana getiren insanoğlunun incelenmesi icap ettiğini vurguluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!