9f486c13971293fee1d21c315ecb8603

Uzay Yasası Çıktı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzay yasası çıktı tüm merak edilen soruları haberimizde açıkladık. İşte tüm detaylarıyla Uzay yasası…

Uzay çalışmaları için önceden belirlenmiş çerçeveler ve düzenlemeler gittikçe artan ve farklı alanlarda genişleyen çalışmalar yenilenmesi gerekebilir. Uzmanlar bu konu hakkında fikir ayrılıkları yaşıyor.

Geçmişte uzay çalışmaları devletlerim rekabet ettiği bir ortamken günümüzde ise şirketler tarafından bile yapılabiliyor. Şirketlerin devreye girmesinin sonucu NASA, ESA ve JAXA gibi kurumlarda faaliyetleri hız kazandı.

2021 yılında planlanan çok sayıda Mars seyahati, Ay görevleri ve daha çok uzayda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar bulunuyor. Çalışmalar çerçevelerinin çizilmesi ve temel kurallarının belirlenmesi ise bambaşka bir macera olarak göze çarpıyor.

Galaktik Hükümetler Mümkün Olabilir Mi?

Uzay çalışmalarının belki birkaç yıl sonraki amacı koloniler kurmak değil ancak uzun vadeli planlar arasında başta Mars olmak üzere gezegenlere kurulacak koloniler ve asteroid madenciliği kesinlikle yer alıyor. Bu keşiflerin nasıl yönetileceği ise şimdiden bir tartışma konusu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, bilinen en önemli uzay öncülerinden de biri. Hatta daha önce de kendisinin Mars kolonisinin yönetimi hakkında fikirlerini öğrenme fırsatı bulmuştuk. Musk şimdiden uzay kanunları için altyapıyı hazırlayanlardan da biri olarak öne çıkıyor.

Spacex’in Starlink kullanıcı sözleşmesinde, Mars’ın “özgür bir gezegen” olarak tanınması gerektiği ve Dünya-merkezli hükümetlerin Marslı aktiviteleri üzerinde bir karar yetkisinin olmadığı belirtilmişti.

Marsta Gerçekten Yaşamak Mümkün mü?

Peki Mars’ta yaşanabilecek olası anlaşmazlıklar nasıl çözülecek? Starlink’in kullanıcı sözleşmesine göre anlaşmazlıklar kendini yönetme ilkesiyle çözülecek. İyi niyetle kurulacak olan bu sistem, Mars yerleşimlerinde geçerli olacak.

Uluslararası hukuk şirketi olan Hogan Lovells’ten Randy Segal’a göre Mars’ta kanunlar olması kötü bir fikir değil. Günümüz dünyasında pek çok ülkenin haklar ve düzenlemeler konusunda kendi içinde rekabet halinde olduğunu söyleyen Segal’a göre Musk, yasalar üzerinde kafa patlatarak aslında kimsenin bakmadığı bir alanda düşünüyor.

Peki Mars Ana Yasası?

Dünya’dan insanları Mars’a götürürken Mars için de kurallar koyulması gerekiyor. Haliyle bu kurallar her ülke için ayrı ayrı belirlenmek yerine tek bir kural seti olabilir. Benzer bir durum Uluslararası Uzay İstasyonu gibi çalışmalarda da geçerli. Hangi ülkeden olursa olsun astronotlar ve kozmonotlar aynı kurallara uyuyor.

Peki bu kurallara ne isim verilecek? Mars yönergesi? Mars anayasası? Aslında bu kurallara istenilen her şey denebilir. Koloni kullanım şartları bile dense aynı yaptırım gücüne sahip olacaktır, zira Mars ülkelerin egemenlik alanının dışında. Haliyle bu kuralların üstünde bir kanun ya da kural yapıcı yok.

Segal, konsept olarak düşünüldüğünde çok fazla habercinin Musk’ın ne dediğine odaklandığını söylerken, temelde düşünülmesi gereken noktanın da Mars için birden fazla kural olması durumunda ne olacağını değerlendirmek olduğunu söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!