featured

Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’ni tamamladı

2 Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi tamamlandı. Türk bilim adamlarından oluşan 9 benlik takım, 4 Temmuz’da çıktıkları yolcuğu bugün tamamlayarak İstanbul’a döndü. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilen inceleme seferi kapsamında 14 farklı proje için ilmi araştırmalar yapılmış oldu. 2. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi, PolarXplorer adlı 42 metrelik araştırma gemisi ile yapılmış oldu. Arktik Okyanusu’ndaki Barents Denizi’nde emekler gerçekleştirildi. Svalbard’da 82 derece kuzeye kadar çıkıldı. Yaklaşık 4 bin kilometre devam eden sefer boyunca Svalbard ekip adalarındaki buzullar ve Barents Denizi’ndeki kambur balina, Minke balinası, beyaz balina, yunus türleri, fok türleri, mors, kutup ayısı ve onlarca kuş türü gözlemlendi.

14 değişik inceleme yürütülüyor

Araştırma projeleri arasında insan etkisiyle Arktik Denizi’nin kirlenmesi, Arktik ekosisteminin belirlenmesi, deniz suyu fizyolojik parametrelerinin takibi, gemi tecim rotalarının çevreye etkileri, buzların gözlemlenmesi, deniz memelilerinin takip edeni, zooplankton, fitoplankton örneklemeleri, meteorolojik gözlemler, gemi tecim rotalarının çevreye tesirleri ve deniz memelileri takip edeni projeleri yer alıyor. Bu projeler için veriler ve canlı örnekler toplandı. 2. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi Bilimden Sorumlu Sefer Lider Yardımcısı Prof. Dr. Ersan Başar, şunları söyledi: “Barentz Denizi’ni geçerek Svalbard’da 82 derece kuzeye kadar yükseldikten sonra örneklemelerimizle beraber seferimizi tamamladık. PolarXplorer Araştırma gemisi deniz çalışmalarına oldukca müsait, tüm bilim insanları projelerini vapur üzerinde yürüttüler. Tromso Limanı’ndan ayrıldıktan sonra 2.125 deniz mili kat ettik ve bu harbiden bizim için fazlaca mühim bir mesafe. Barentz Denizi’ni boydan boya geçtik ve istasyonlarımızı yaptık, daha hemen sonra Svalbard Adası’na doğru yola çıktık. Burada 24 istasyonda ilmi örneklemeler yapılmış oldu.” dedi. Kuzey kutbu ve Arktik Okyanusu üstünde ilmi emekler icra etmek için Spitsbergen Adası üstünde 13 ülkeye ilişkin 20 araştırma tesisi bulunuyor. Türk bilim kadrosu sefer esnasında Svalbard’ın Spitsbergen Adası üstünde bulunan Polonya’ya ait Polonya Kutup Araştırma İstasyonuna ziyarette bulunmuş oldu. Ekip, istasyon yöneticisi Natalia Gruda’dan malumat alarak üste bulunan laboratuvarlar, meteoroloji istasyonları ve toplumsal alanları gezdi.

Araştırmaların sonuçları bilim dünyası ile paylaşılacak

Elde edilen örnekler soğuk zincir içerisinde Türkiye’ye getirilecek. Laboratuvarda incelemeleri yapılacak. Bu çalışmalardan elde edilmiş sonuçlar, bilimsel makale ve raporlar haline getirilerek tüm dünya ile paylaşılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’ni tamamladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!