sddssd3

Uğur Şahin’den Karantinanın Ne Zaman Biteceğini Söyledi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada geçindiren aşılama çalışmaları ile beraber normalleşmenin konuşulduğu dönemde, Prof. Dr. Uğur Şahin, karantina uygulamalarının ne zaman son bulacağına dair öngörülerini paylaştı.

Karantinalarla, kısıtlamalarla ve sürekli alınan yeni tedbir kararlarıyla tüm dünya tam bir yıldır koronavirüs ile etken şekilde mücadele ediyor. Toplumsal ve ekonomik hayat üzerindeki etkilerinin artık iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı pandemide tüm dünya aşılama çalışmaları ile en kısa sürede ‘normalleşmek’ için çalışıyor.

Ancak ne yazık ki aşılama çalışmaları özellikle aşı tedariki noktasında yaşanmış olan aksaklıklar ve sürecin yavaş ilerlemesi sebebiyle yeterince hızlı gerçekleştirilemiyor. Dünyanın birçok ülkesi aşı tedarik etmede sıkıntılar yaşıyor. Haliyle akıllardaki en büyük sual, aşılama çalışmalarının ne süre tamamlanacağı, dünyanın ne zaman yine tam anlamıyla normale döneceği oluyor.

Avrupa ve ABD’da yaz sonucunda karantina uygulamaları son bulabilir

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada, Avrupa ve ABD’nın yazları salgını denetim altına almasını beklediğini ve yaz sonucunda karantina uygulamalarına artık ihtiyaç kalmayacağını organize ettiğini ifade etti.

Avrupa’nın gündeminde her ne kadar yavaş ilerleyen aşılama çalışmaları ve artan vaka sayıları olsa da Şahin’e göre yavaş ilerlemesine rağmen aşılama etkisini göstermeye başlayacak ve sonbahara karantina uygulamalarına ihtiyaç kalmayacak şekilde giriş yapılacak.

Yaz sonuna kadar Almanya’da vatandaşların yüzde 70’inin aşılanmış olmasının planlandığını belirten Şahin’e nazaran yaz nihayetinde artık düşük şiddetli vaka kümeleri olacak ve virüste yaşanan mutasyonlar da artık denetim altına alınabilir seviyede olacak.

BioNTech aşısının Mart sonunda Türkiye’de uygulanmaya başlaması planlanıyor

Ülkemizde hemen hemen BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı ile aşılama çalışmaları başlamadı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş olduğu bir izahat ile BioNTech aşısından 5 bin 800 dozun Türkiye’ye ulaştığını ve bu tarz şeylerin analizlerde kullanılacağını belirtmişti.

Ay sonuna kadar da 4,5 milyon dozun Türkiye’ye getirileceğini de ekleyen Koca’nın açıklamalarının peşinden Şahin de her şey yolunda giderse Mart ayı sonunda Türkiye’de aşılama çalışmalarının başlayacağını ifade etmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!