featured

Türkiye’de maymun çiçeği vaka sayısı 5’e yükseldi

Tüm dünyada hızla yaygınlaşan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün “küresel acil vaziyet kararı” almış olduğu maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) hakkındaki Türkiye’deki son konum belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bizim ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastasının tespit edildiğini ve bu hastalardan 4’ünün iyileştiğini açıkladı. Bizim ülkemizde ilk olay 30 Haziran 2022 tarihinde tespit edilmişti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı’nın peşinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, maymun çiçeği virüsüne ilişik bir soru üzerine şunları söylemiş oldu: “Şu ana kadar devletimizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapılmış oldu ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi, bir hastamız ise izolasyonda. Hastaların sağlık durumlarının iyi ve bir sorunlarının bulunmuyor. Ülkemiz açısından bir pandemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır.” diye konuştu.”

Maymun Çiçeği virüsü nelerdir?

Maymun Çiçeği, klinik yönden daha az şiddetli, geçmişte çiçek hastalarında görülenlere benzer semptomları taşıyan ortopoksvirus genusuna ilişik bir DNA virüsüdür. Küresel adı Monkeypox olarak bilinen bu virüs, hayvanlardan insanlara (zoonotik) bulaşabiliyor.

Maymun Çiçeği virüsü iyi mi bulaşır?

 • Virüs kaynaklı kızarıklık, cilt döküntüsü, kabuk bağlamış yara veya vücut sıvıları ile direkt i·lişki
 • Yüz yüze i·lişki, sarılma, öpüşme, cinsellik gibi yakın fizyolojik i·lişki
 • Yaranın değdiği yada vücut sıvısının geçmiş olduğu eşyalara (elbise, çarşaf şeklinde) dokunma
 • Hamilelere plasenta yöntemiyle
 • İyi çiğ etlerin yenilmesi

Maymun Çiçeği enfeksiyonu, semptomların başladığı andan cilt kızarıklığı, döküntü tamamen iyileşene ve yeni bir cilt tabakası oluşana kadar yayılabilir. Maymun Çiçeği salgını tipik olarak 2-4 hafta sürüyor. Hastalık semptomları olmayan kişilerin virüsü başkasına bulaştırması olası değil. Virüsün şu anda meni yada vajinal sıvılar yoluyla yayılıp yayılmadığı ise bilinmezliğini koruyor.

Maymun Çiçeği hastalığının alemet ve bulguları neler?

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları ve sırt ağrısı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Titreme
 • Tükenmişlik

Yüzde, ağız içinde ve eller, ayaklar, göğüs, cinsi organlar veya anüs gibi vücudun diğer yerlerinde görülen sivilce veya kabarıklık gibi görünen döküntü. Monkeypox virüsü, çiçek hastalığıyla aynı virüs ailesinin bir parçası. Maymun Çiçeği hastalığı semptomları çiçek hastalığı semptomlarına benzer ancak daha hafiftir. Hastalık tipik olarak 2-4 hafta süre gelir. Bazı insanoğlu ilkin kızarıklık, peşinden öteki semptomları yaşarken, bazıları ancak kızarıklık yaşar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’de maymun çiçeği vaka sayısı 5’e yükseldi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!