enceladus_4291

Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Yaşam İhtimali

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya’nın ötesinde yaşam aramak için en önemli yerlerden bir tanesi de buzlu kabuğunun altında bir sıvı su okyanusuna sahip olduğu tahmin edilen Satürn’ün uydusu Enceladus’tur.

Enceladus, buzla kaplı olduğundan Güneş sistemimizdeki en yansıtıcı cisimlerden biridir ve normalde parlak beyaz bir kartopu gibi görünür. 2005 yılında Cassini uzay aracı tarafınca gerçekleştirilen bir yakın geçiş esnasında, uydudan uzaya fışkıran buz yanardağları keşfedilmişti. Yüzeyden adeta bir lav benzer biçimde fışkıran buzlar, Enceladus’un altında dev bir okyanusun yattığının ilk işaretlerinden biriydi.

ORGANİK BİLEŞİKLER YAŞAM İHTİMALİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Enceladus üzerinde meydana gelen araştırmalar sonucunda, yüzeyde bulunan çatlaklardan püsküren buzun içeriğinde dihidrojen (H2) ve metan (CH4) dâhil olmak üzere çeşitli karbon içeren organik bileşikler tespit edilmişti.

Ardından meydana getirilen çalışmalarda ise, bu bileşiklerin reaksiyon sonucu meydana geldiği ve doğrudan yaşam emaresi sayılamayacağı söylenmişti.

Arizona Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü’nde görevli bir bilim insanı olan Régis Ferriere ve ekibinin yaptığı farklı bir araştırma ise, Enceladus’ta yaşam ihtimalini yeniden gündeme getirdi.

Yüzeyde bulunan çatlaklardan püsküren buzun muhteviyatında bulunan metan miktarının, yalnızca reaksiyonlar sonucu oluşamayacağını söyleyen araştırma, yüzeyin altındaki çeşitli mikrop popülasyonlarının metan oluşturabileceğini belirtiyor.

Ferrière, bu alanda yürütülen çalışmaların önemli olduğunu ve yaşam ihtimalinin hemen hemen reddedilemeyecek kadar olası bulunduğunu ifade ediyor. Ancak yine de “Enceladus’ta yaşam var” demek için oldukça erken.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!