featured

Rusya’da dünyanın en büyük metan gazı sızıntısı tespit edildi

Rusya’nın güneyindeki Raspadskya madeninde metan gazı sızıntısı yaşandığı gözlemlendi. Yapılan araştırmada saatte yaklaşık 90 tona kadar metan salındığı bulunmuş oldu ve bunun, şimdiye kadar tek bir bölgede tespit edilen en büyük metan sızıntısı bildirildi.

Madencilik firması sızıntıyı yalanladı

Uydular vasıtasıyla yüksek çözünürlüklü bir spektrofotometre kullanarak metan sızıntılarını izleyen Kanada merkezli şirket GHGSat, Rusya’daki Kemerovo bölgesinde Raspadskya madeninde geçtiğimiz Ocak ayında 13 farklı sızıntı bölgesi tespit etti. Şirket yetkilileri, bunun sadece tek seferlik değil tespit edilmesinin devamında gerçekleşen 5 ay süresince da sızıntının devam ettiğini söyledi. Toplam salınım hızının aynı oranda bir yıl boyunca devam etmesi durumunda madenin 764.319 ton metan salacağı belirtiliyor. Bu miktar, bir yıl boyunca 2.4 milyon eve elektrik sağlamak için gereken doğal gaz miktarına eşdeğer olacak. Raspadskaya madenini işleten Rus çelik ve madencilik devi Evraz, yaptığı bir açıklamada GHGSat’ın yayınladığı sayıların gerçekçi olmadığını söylemiş oldu. Geçtiğimiz yılın sayılarından bahseden Evraz, bölgede salınan kombine metan gazının 402.000 ton olduğunu ve geçtiğimiz Ocak ayında saatte 6.45 ton metan salındığını belirtti.

Karbondioksitten sonra gezegenimizdeki en oldukca oranda bulunan ikinci sera gazı olan metan gazı, araştırmacılara gore son yıllarda küresel ısı artışına %50’ye kadar katkıda bulundu. BBC tarafınca bildirilen bilgilere göre metanın 100 yıllık bir dönemdeki küresel ısınma potansiyeli karbondioksitinkinin ortalama 30 katı. Bu sebeple kısa vadede metan salınımını azaltmanın iklim değişikliği için mühim bir role haiz olduğu belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rusya’da dünyanın en büyük metan gazı sızıntısı tespit edildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!