COVID-19

Pfizer-BioNTech Aşısı Çeşitli Suşlara Karşı Oldukça Etkili

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bütün Dünya’yı tesiri altına alan koronavirüs pandemisi devam ederken geliştirilen aşılarla ilgili bilimsel çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor. Şimdi ise meydana getirilen yeni çalışmalara nazaran Pfizer-BioNTech tarafınca geliştirilen koronavirüs aşısı yaygın olarak görülen ve ağır enfeksiyonlara sebep olan 2 varyanta karşı da ‘’son aşama’’ etkili.

Katar ve İsrail’de gerçek hastalar üzerinde yürütülen klinik deneylere bakılırsa söz mevzusu aşı; ilk olarak İngiltere’de tanımlanan B.1.1.7 ve İlk olarak cenup Afrika’da tanımlanan B.1.351 suşlarına karşı son derece etkili. İlgili aşının ağır pnömonileri ( zatürre ) ve ölümleri başarılı bir halde önlediği öne sürülüyor.

Pfizer-BioNTech

Daha önceden meydana getirilen çalışmalar B.1.1.7 varyantının daha bulaşıcı ve ölümcül olduğuna yönelik çeşitli bulgular ortaya koymuştu sadece Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen aşının ilgili suşa karşı etkili olduğu belirtiliyor. Ek olarak daha önceden meydana getirilen çalışmalar aşıların B.1.351 suşuna karşı daha az etkili bulunduğunu göstermişti.

New England Journal of Medicine adlı dergide piyasaya sürülen yeni çalışmada Katar’ın ulusal koronavirüs veri bankası incelendi ve 200.000’i aşkın kişiyi içeren veriler çözümleme edildi.

Yürütülen çalışmalar neticesinde aşının B.1.1.7 suşuna karşı %87 ila 89,5 oranında etkili olduğu tespit edildi. Ayrıca gene aşının B.1.351 suşuna %72,1 ila 75 oranında etkili olduğunu belirtelim.

Gene Lancet dergisinde piyasaya sürülen başka bir araştırmada ise İsrail’de 230.000 kişiye ilişik veriler analiz edildi ve aşının B.1.1.7 suşuna %95 oranında etkili olduğu sonucuna varıldı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!