mRna

mRNA Aşısının Anne Sütü Yoluyla Çocuğa Geçiyor mu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilinmiş olduğu üzere aşılar bulunmaya başlandığından bu yana, aşı karşıtı komplo teorilerinin ardı arkası kesilmiyor. Yakın zamanlarda ortaya atılan bir varsayıma bakılırsa mRNA aşıları anneden çocuğa emzirme kanalıyla geçebilir. Sadece yapılan bir araştırma bu varsayımın doğru olmadığını gösteriyor.

California San Francisco Üniversitesi’nde (UCSF) meydana getirilen küçük bir araştırmaya göre RNA aşıları insan sütünde tespit edilmedi. Meydana getirilen araştırma kapsamında yedi hanımın sütü mRNA aşılarını olmalarının peşinden çözümleme edildi. İncelemede anne sütünde herhangi bir şekilde aşı mRNA’sına rastlanılmadı. Bu anlamda çalışmaya nazaran aşıyı reddeden anneler rahatça aşılanabilir ve aşılandıktan sonrasında da çocuklarını emzirebilirler. UCSF’de doktora sonrası araştırmacı olan ve çalışmanın baş yazarı Yarden Golan verili bulguların aşıların kullanımına dair deneysel bir kanıt sunduğunu ve süt numunelerinin asıl olan aşıyla ilişkili bir bulguya rastlamadıklarını söyledi.

Öte taraftan şimdilik çalışmanın kapsamı çok ufak ancak bilimsel olan tek veriyi de bu çalışma sunuyor. Bu anlamda araştırmacılara göre bir söylentiden çok daha önemli çalışmanın sundukları. Bununla birlikte Dünya sağlık Örgütü de emziren kişilerin aşılanmasını başından beri tavsiye etmekte. Ek olarak Emzirme Tıbbı Akademisi’nin açıklamasında da kuramsal olarak bebek bağışıklığını etkileyecek aşı nanoparçacıklarının veya mRNA’nın meme dokusuna girme veya süte geçme riskinin çok az bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!