indir-1-1

Milyarderlerin Uzay Yarışı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere küresel ısınmanın etkileri şu an dünyanın her yerinde hissediliyor. Kuzey Amerika’yı ve Kuzey Avrupa’yı etkileyen rekor düzeydeki sıcaklar bunun en iyi göstergelerinden birisi. Bir taraftan büyük hükümetler küresel ısınma ve yaşanmış olan iklim krizi için çözümler üretmeye çalışıyorlar. Kasım ayında düzenlenecek olan COP26 da bu girişimin örneklerinden birisi. Sadece öteki yandan da zenginler uzay yarışından geri kalmayarak gezegeni daha fazla kirletiyorlar.

Daha önce duyurulduğu gibi yarın Jeff Bezos, Blue Origin uzay ve havacılık şirketi çatısı altında uzaya gidecek. Bununla beraber geçtiğimiz günlerde de Richard Branson uzaya gitmişti. Ancak uzay turizmi yarışına giren bu milyarderlerin dünyamıza verdiği zarar çok büyük. Meydana getirilen incelemelere bakılırsa uzaya gönderilen her roket kalkışında 300 tona yakın karbodioksit salınımı meydana geliyor. Basit bir otomobilin senelik CO2 salınımı ise 4,6 ton kadar. Ancak bu uzay turları yalnızca başlangıç.

London College Üniversitesi’nde fizik doçenti olan Eloise Marais uzay turizminin çevresel bir yıkım getirebileceği konusunda uyarıyor. Marais’in bahsettiğine göre sorun yalnızca CO2 salınımı da değil çünkü roketler Dünya atmosferinden çıkabilmek için başka zararlı birçok kimyasalın ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Tüm dünya şu an otomobillerin emisyonlarını azaltmakla uğraşmasına karşın Marais’in aktardığına göre uzay endüstrisi kaynaklı CO2 emisyonları her yıl %5,6 düzeyinde bir artış gösteriyor. Öte yandan Marais’in tahminlerine göre endüstri bununla kalmayıp her on yılda yaklaşık %17’den fazla büyüyecek. Belki de fosil yakıtın azaltılması ve otomobillerin elektriğe geçmesinden sağlanacak yarar burada boşa harcanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!