featured

Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü

Mars’taki olağandışı manzara, yörüngeden bakıldığında dantelli bir petek yada örümcek ağı benzer biçimde görünüyordu. Ancak normal olarak Mars arıları yada örümcekleri tarafınca yapılmadı. ScienceAlert, bu desenlerin aslen devam eden mevsimsel değişimler sürecinin bir sonucu olarak oluştuğunu yazdı.

İncelemeler devam ediyor

HiRISE’deki bilim ekibi, yüksek enlemlerde Kızıl Gezegenin yüzeyini şekillendirmede kuru buzun katı formundaki hem su bununla birlikte karbondioksitin önemli bir rol oynadığını söylüyorlar. Olay şöyleki gerçekleşiyor: Toprakta donmuş su buzu, zemini çokgen şekillere bölüyor. Daha sonra, ilkbaharda yer ısındığında yüzeyin derhal altından süblimleşen kuru buz, daha da fazla aşınma oluşturarak çokgenlerin sınırları çevresinde kanallar oluşturuyor.

Bilim adamları ayrıca, gezegenin yüzeyini kaplayan yarı saydam kuru buz tabakasında, karbondioksitin sızmasına izin veren delikler oluştuğunu söylüyorlar. Böylece de gazın, yüzeyden ince araç-gereç parçacıklarını taşıyarak kanalları daha da aşındırdığına dikkat çekiliyor. Uzmanlar, Mars’taki çokgen desenli zemini incelemeye devam ediyorlar. Çünkü bu veriler, sığ yeraltındaki buzların son ve geçmişteki dağılımını anlamalarına yardımcı olmanın yanı sıra, onlara iklim koşulları ile alakalı da ipuçları sağlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mars’taki garip desenlerin gizemi çözüldü
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!