mars-helikopteri-ingenuity-ilk-ucusuna-hazirlaniyor-2

Mars Helikopteri Ingenuity İlk Uçuşuna Hazırlanıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars keşif Programı kapsamında Perseverance Rover aracını 18 Şubat 2021’de Mars’a inişini gerçekleştirmiş oldu.

Dünya’dan fırlatılışından itibaren 7 aydır Mars yolunda olan Perseverance Rover, inişini gerçekleştirdikten sonra Mars’ın Jezero kraterinden başlayarak keşif yapmaya başladı. İçinde bir de helikopter barındıran araç; bu sayede bulgu alanını genişletecek.

Mars’ta ilk uçuş gerçekleşiyor

Helikopterin yer aldığı gezgin, inişini gerçekleştirdikten sonra ilk görüntüleri paylaştıktan sonrasında, geçtiğimiz günlerde de 16 dakikalık ilk ses kaydını gönderdi. Öncesinde de Mars ‘a birçok araç gönderen NASA, bu sefer gezginin içine Ingenuity isminde helikopter yerleştirdi. Bu minik helikopter, başka bir gezegende uçan ilk araç olacak.

Gezgin ile helikopter arasındaki entegrasyon işlemleri tamamlayan; NASA ‘nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki (JPL) ekip, sistemin hazır olduğundan emin olmak için son kontrolleri gerçekleştiriyor. NASA, Ingenuity‘nin kontrol uçuşlarına, araç konumlandırmasına ve diğer ayrıntılara bağlı olarak Nisan ayının ilk haftasında başlamayı planladığını duyurdu.

Ingenuity entegrasyon lideri Farah Alibay ve operasyon lideri Tim Canham’dan helikopterle ilgili yaptığı açıklamalarda; Ingenuity’yi ilk uçuşuna neredeyse hazır bulunduğunu doğruladı. Ek olarak Canham: “Şu anda helikopter hala gezgine bağlı. Bataryaları şarj ederek onu sıcak tutuyoruz ve doyuruyoruz. Ekip ilk test uçuşu için uygun bir yer seçmeye çalışıyor.” açıklamalarında bulundu.

Ekip yer seçimi için, tehlike oluşturabilecek çok fazla kayanın yer almadığı; ancak yüzeyin yeterli sert dokuya sahip olduğu, navigasyon kameralarının rahat bir şekilde yol bulmak için kullanabileceği düz bir alan arıyor.

İşlemler yalnız uygun yer bulmakla bitmiyor. Farah Alibay: “Uçuş görevine başladığımızda, yapmamız gereken ilk şey helikopteri saran ve hassas kısımlarını; Mars inişinin ısı ve titreşiminden sakınan kalkanı düşürmek olacak. Ondan sonra helikopteri uçuş noktasına birkaç gün önce gideceğiz. Oraya vardığımızda, helikopteri konuşlandırmamız ortalama bir hafta sürecek.” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Helikopterin seyyah içerisindeki konumu nedeniyle konumlandırılması biraz zaman alıyor. Şimdilik Ingenuity, gezginin altında rahat ve yatay bir şekilde paketlenmiş durumda. Helikopter göreve başladığı esnada gezginden ayrılacak ve Perseverance, Ingenuity’yi bıraktıktan sonrasında güvenli bir mesafeye gidecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!