featured

Laboratuvar ortamında yerli neodyum mıknatıslar üretildi

Cep telefonu, bilgisayar, televizyon ve elektrikli otomobillerde kullanılan neodyum mıknatısı, Türkiye’de yerli imkanlarla laboratuvar ortamında üretildi. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (SBÜ) yürütülen çalışmalarda Türkiye’nin ilk sıcak preslenmiş – izotropik Neodimyum-Demir-Bor (NdFeB) mıknatısları üretildi.

Neodyum (Nd), Demir (Fe) ve Bor (B) bileşenlerinden üretilen “süper güçlü elektromanyetik mıknatıs” olarak da tanımlanan Neodimyum-Demir-Bor (NdFeB) mıknatısları, elektronik cihazların önemli bileşenlerinden biri. Güçlü yapılarından dolayı rüzgar türbinlerinde, insansız hava enstrumanlarında, elektrikli motorlarda, jeneratörlerde ve yüksek tork gerektiren teknolojik araçlarda tercih ediliyor.

SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, AA muhabirine, uzun süren çalışmalar sonucunda tamamen yerli cihazlarla laboratuvar ortamında söz konusun mıknatısların “sıcak preslenmiş – izotropik” çeşidini üretmeyi başardıklarını söylemiş oldu.

Projenin, nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsünün (NATEN) ilgisini çekmeyi başardığını aktaran Kul, enstitünün mıknatısların endüstriyel boyutta üretilmesi için çalışmayı fonlamak istediklerini aktardı.

SBTÜ Mühendislik ve doğa Bilimleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Fatih Kılıçaslan, neodyum mıknatıs pazarının yıllık 25 milyar dolarlık bir pazar olduğu ve Türkiye’nin bu pazardan nerede ise hiç pay almadığını beyan etti. Geliştirilecek ürün ile bu devasa pazardan pay alınması fakatçlanıyor. Mıknatısların geliştirilmesi için kullanılan ekipmanların da yerliliğine vurgu yapan Kılıçaslan, “Bunun için öncelikle bir vakum indüksiyon ergitme sistemi, daha sonrasında vakum melt spinner cihazı, son aşamada ise vakum sıcak pres cihazını tamamen kendimiz tasarladık ve hepsini Türkiye’de ürettirdik. Böylece 300-400 bin avroluk bir yatırım gerekirken, bunu 35-40 bin avro maliyetle tamamlamış olduk.” dedi. Ek olarak mıknatısların hammaddesinin de yerli imkanlarla karşılanması için çalışmaların yapıldığını aktardı.

SBTÜ’deki çalışmanın yanı sıra Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde de yerli neodyum mıknatıs geliştirme çalışmaları sürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Laboratuvar ortamında yerli neodyum mıknatıslar üretildi
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!