indir-11-5

Kutuplardaki Erime Dünya’nın Yerkabuğunu da Etkiliyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geophysical Research Letters’da yayınlanan yeni bir araştırma, kutuplarda bulunan buzullardaki erimelerin yalnız deniz seviyelerini yükseltmediğinin, bununla birlikte binlerce kilometre süresince gözlemlenebilen yerkabuğu sorunlarına da yol açtığını ortaya çıkardı. Uzmanlara göre Grönland, Antartika ve Arktik Adaları’ndaki buzulların erimesi sonucunda Dünya’nın kabuğu yükseliyor ve yayılıyor. Sadece bu hareket çok büyük değil, yılda bir milimetreden azca olduğu belirtiliyor. Yine de araştırmacılar, bunun çok büyük bir alanı etkilediği konusunda ihtarda bulunuyor.

Daha önce birkaç çalışma yerkabuğunun buzul erimelerinden iyi mi etkilendiğini incelemişti. Sadece Jeofizikçi Sophie Coulson ve meslektaşları yatay kaymalara ve daha geniş bir alana baktılar. Bunun sonucunda da oluşan deformasyonların yıldan yıla değişimini gözlemleme fırsatı buldular.

Araştırmacılar 2003 ve 2018 yılları arasını kapsayan uydu verilerinden ve saha ölçümlerinden yararlandılar. Bu incelemelerin sonucunda da kabukta oluşan hareketleri inceleyebildiler. Uzmanlar bu olayı bir tahtanın suya doğru itilmesiyle karşılaştırdı: Tahta sudan kaldırıldığında ve ağırlık kaybolduğunda su genişleyerek mevcut alanı dolduruyor, aynı şey Dünya’nın yer kabuğunda da gerçekleşiyor.

Bu çalışma, giderek hızlanan buzul erimelerinin yerkabuğuna olan tesiri hakkında daha önce sahip olunmayan miktarda veri sağlıyor ve gelecek çalışmalar için önemli bulgular yer alıyor. Coulson da bununla ilgili, “Kabuğun hareketine neden olan tüm faktörleri anlamak, yerkabuğunda oluşan problemleri anlamak için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!