featured

Karayip Denizi’nde dinozorlar çağından kalma bir köpek balığına rastlandı

Araştırmacılar, Belize kıyılarında kaplan köpek balıklarını yakalayıp izlemeye alırken, derin denizlerde yüzyıllardır yaşamış bir Grönland köpek balığı (melezi olması da olasılık dahilinde) yakaladı.

Grönland köpek balığı olduğu doğrulandı

Florida Uluslararası Üniversitesi’nin avcı hayvan ekoloji ve koruma laboratuvarında doktora talibi ve biyolog olan Devanshi Kasana, aniden su yüzeyinin altında oldukça yavaş hareket eden, halsiz bir havyan gördüklerini söylüyor. Kasana’ya bakılırsa gördükleri hayvan tarih öncesi zamanlarda var olacak kadar yaşlı. İlk başta araştırmacılar bunun derin denizlerin baskın ve büyüleyici bir avcısı olan yüzgeçli köpek balığı olabileceğini düşünüyor sadece fotoğrafladıklarında Grönland köpek balığı bulunduğunu anlıyorlar.

En azca 250 sene yaşıyorlar

Greenland shark (Grönland köpek balıkları) gerçekten de dinozorların dünyaya hakim olduğu zamanlarda var olan, ortalama 100 milyon yıllık bir köpek balığı ailesine ilişik. Köpek balıkları hayatlarının çoğunu karanlıkta, suyun binlerce feet altında, yavaş büyüdükleri yavaş hareket ettikleri ve yavaş yaşlandıkları yerde geçiriyorlar. Besinler oldukça az bulunabildiği derin denizlerde yaşamları sürdürmeleri için yavaş hareket etmek zorundalar. Grönland köpek balıkları bu derinlikliklerde iki buçuk asırdan fazla, belki de daha fazla yaşayabiliyor. Dünya üzerinde en fazla yaşayan omurgalılar. Bilim insanları, Grönland köpek balıklarının minimum 250 yıl yaşadığını, 500 yıldan uzun vakit yaşayabildiğini söylüyor.

Çok fazlaca yaşlı

Bu nispeten az bilinen türün Kuzey Kutbu ve çevresindeki derin denizlerde yetiştiği biliniyor. Biyologlar, imkan dahilinde öteki derin okyanus bölgelerinde de yaşayabileceklerini söylüyor. Buna Karayipler de dahil. Köpek balığını fark eden araştırmacılardan biri, köpek balığının fazlaca oldukca yaşlı göründüğünü söylüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Karayip Denizi’nde dinozorlar çağından kalma bir köpek balığına rastlandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!