indir-5

İklim Değişiklikleri Dünyanın Kararmasına Sebep Oluyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geophsical Research Letters’da yayınlanan bir araştırmada bilim insanları dünyanın gittikçe karardığını ortaya çıkardılar. Bunun sebebi ise her gün yeni bir tesiri ile karşılaşmış olduğumuz iklim değişiklikleri.

Uzmanlara göre okyanusların ısınması nedeniyle parlak bulutlar azalıyor. Bundan dolayı de güneş ışınları uzaya daha az yansıyor ve dünya gittikçe soğuyor. Ek olarak bu vaziyet, gezegenimizin daha fazla ısınmasına sebep oluyor.

Araştırmacılar bu çalışma için 1998 ile 2017 yılları arasındaki albedo (yüzeylerin yansıtma gücü) oranlarını ölçtü. İncelemeler sonucunda da gezegenin şu an 1998 yılına kıyasla metrekare başına yarım Watt (0,5) daha azca ışık yansıttığı ortaya çıktı. Bu da gelen güneş ışınlarının yalnızca %30’unun geri uzaya yansıtıldığını gösterdi. New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden fizikçi Philip Goode çalışma ile ilgili, “Son üç yıldaki albedo oranındaki düşüş bizi çok şaşırttı” ifadelerini kullandı.

Parlak bulutlarda azalmalar görüldü

Bilim insanoğluı buna neyin sebep olduğunu idrak etmek için uydu ölçümlerini inceledi. Bunun sonucunda da Pasifik Okyanusu üzerindeki parlak, yansıtıcı bulutlarda önemli derecede azalmalar olduğu ortaya çıkarıldı. Uzmanlara nazaran bu azalmanın ana sebebi iklim değişiklikleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artması parlak bulutlarda azalmaya yol açtı ve albedo oranını düşürdü. Bu araştırmanın peşinden bilim insanları bu konuda daha çok araştırma yapılması çağrısında bulunmuş oldu ve iklim değişikliklerinin albedo oranlarına olan etkisinin ciddiye alınması icap ettiğinin altını çizdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!