indir-4

Ida Kasırgası, İklim Değişikliği ve Kasırgaların İlişkisi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

New Orleans’ı 16 yıl önce tahrip eden Katrina Kasırgası’ndan sonra bugünlerde Ida Kasırgası da benzer bir tahribata sebep oldu. 29 Ağustos’ta bu kasırga, Louisiana kıyılarını ortalama 150 mil (241 km) hızında rüzgârla vurdu. Meteorologlar ve atmosferik bilim insanoğluı tarafından yazılan makalelerde, son yıllarda sıklığını arttıran bu kasırgaların iklim değişikliği ile ilişkisi incelendi.

Su sıcaklıklarının artması

Florida Üniversitesi’nden meteorolog Athena Masson, fırtınanın ne kadar yoğun olacağının su sıcaklıklarıyla yakından ilişkili bulunduğunu söylüyor. Biliyoruz ki iklim değişikliğinin de en büyük tesiri, sıcaklıkların büyük oranda artışları oluyor. Masson’ a gore büyük bir fırtınanın olmasında üç temel bileşen yer alıyor: minimum yaklaşık 26,5 aşama olan deniz yüzeyi ısısı, deniz yüzeyinden ortalama 6 kilometreye uzanan kalın bir rutubet tabakası ve son olarak minimum dikey rüzgâr. Masson’un aktardığı üzere bu şartlar altında fırtınalar büyük oranlarla büyüyebilir.

Penn Eyalet Üniversitesi’nden atmosfer bilimcisi olan James Ruppert ve Florida Eyalet Üniversitesi’nden Allison Wing’e nazaran okyanus sıcaklıkları, tropik siklonların* potansiyel yoğunluğunu kontrol edebiliyor. Burada ilk başta doğrudan bir ilişki görülmese bile Wing ve Ruppert’e nazaran bunun peşinde yoğun iklim değişimleri yatıyor.

Su seviyelerinin yüksekliği

Penn Eyalet Üniversitesi’ndeki bir başka meteorolog olan Anthony Didlake’e bakılırsa ise sıradanca fırtınanın yüksekliği ve kapsamı, kasırganın gücüne bağlıdır. Deniz suyunun yüksek olması da doğrudan doğruya kasırganın daha büyük boyutlarda olmasına sebep oluyor. Bu anlamda Didlake’e nazaran, iklim değişikliğiyle beraber su seviyelerinin artması da dolaylı olarak daha büyük kasırgalara sebep oluyor. Şimdilik tam anlamıyla bir konsensus kurulmamış olsa da birçok seçkin akademisyene nazaran iklim değişikliği, bu fırtınaların tahribatının arttırmasına sebep oluyor.

* Siklon, atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu güçlü fırtınadır.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!