indir-10-6

Grönland Buz Tabakasının Zirvesine Tarihte İlk Kez Yağmur Yağdı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gröndland buz tabakasında bulunan ve deniz seviyesinden iki mil yükseklikte olan bir yerde tarihte ilk defa kar yerine yağmur yağdığı açıklandı. Uzmanlara nazaran geçtiğimiz hafta, Grönland’a 7 milyar ton yağmur yağdı. Bu yağmurlar, buz tabakasının zirvesine yakın bir bölgede yer edinen araştırma merkezi Grönland Summit Camp’i (Grönland Zirve Kampı) de vurdu. Bir tek kar yağışıyla karşılaşılan bu bölgede yağan yağmur tarihte bir İlk olarak kayıtlara geçti.

Grönland buz tabakasında son haftalarda büyük bir erime yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan erimeler de buz tabakasına önemli derecede zararlar verdi. Bunun sebebi olarak da daha koyu renkteki suyun güneş enerjisini emmesi ve daha hızlı erimeye yol açması yayınlandı.

Erime boyutu 872.000 kilometre kareye ulaştı

Hafta sonu yağan yağmurlar da bu durumu daha kötü hale getirdi. Yağan yağmurlar ve artan sıcaklıklar, buz erimesinin arttığı bölgelerde “yeniden donma” durumunu daha da zorlaştırıyor. Ayrıca uzmanlar, yağmur sularından oluşan buzların kısa süreli olacağını ve koyu renk suların oluşumunu artıracağını ifade ediyor.

Araştırmacılara göre, geçtiğimiz cumartesiyle beraber Grönland buz tabakasının erimesinin boyutu 872.000 kilometre kareye ulaştı. Bu da devasa buz tabakasının yaklaşık olarak yarısına karşılık ediyor.

Bilim insanları bu durumun gezegen için korkunç olduğunu ve artık geri dönülmesi zor zamanlara girmeye başladığımızı belirtiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!