featured

Genetiği değiştirilmiş köpekler ilk kez klonlandı

Pek çok safkan köpek, genetik çeşitlilik eksikliğinden ötürü kalp, deri, göz sorunları şeklinde bir ekip irsi genetik hastalığa meyilli olarak dünyaya geliyor. Ancak yeni teknik sayesinde genetik bozuklukların doğumdan önce ortadan kaldırılmasının ön açılıyor. Genetiği değiştirilmiş beagle eşeysel safkan köpekler ilk defa deri hücrelerinden klonlanarak oluşturuldu. Güney Koreli biyoteknoloji firması ToolGen ve Chungnam Ulusal Üniversitesi köpeklerin genomlarından DJ-1 olarak malum belirli bir geni CRISPR tekniğini kullanarak çıkardı. DJ-1 geninin kanser, Parkinson, Alzheimer ve nüzul ile bağlantılı olduğu açıklandı. Klonlanmış köpekler şu an 22 aylık ve bir anormallikleri bulunmuyor.

Temel hedef köpekleri iyileştirmek

Araştırmacılar, köpeklerde genom tertip yönetimini uygulamanın programlarının ilk adımı bulunduğunu aktarıyor. ToolGen, çalışmanın temel amacının köpeklerdeki patojenik mutasyonları iyileştirmek olduğunu aktarırken ek olarak hayvanları iyileştirmek için gen tedavisi ürünleri üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Klonlama işlemi iyi mi yapılıyor?

Bir deri hücresi kullanılarak köpek klonlama işlemi esasında somatik hücre nükleer transferi olarak bilinen canlı embriyo oluşturma tekniğidir. Bu teknik sayesinde bilim adamları yumurta hücresinin çekirdeğini çıkarıp yerine başka bir vücut hücresinden farklı bir çekirdeği yerleştiriyor. Hücre yumurtanın içerisine yerleştirilmeden ilkin CRISPR-Cas9 tekniği ile DNA üzerinde değişiklikler yapılıyor. Daha sonra yumurta bir taşıyıcı anneye doldurularak süreç ilerletiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Genetiği değiştirilmiş köpekler ilk kez klonlandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!